Usługi,  Prawo

Czy warto korzystać z pomocy adwokata?

Adwokat to prestiżowy zawód, który jednak wzbudza wśród wielu osób mieszane uczucia. Z jednej strony zapewnia on pomoc prawną osobom, które tego potrzebują, z drugiej mamy poczucie, że jest to osoba, która w sądzie obroni każdego, kto zaoferuje odpowiednią sumę pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że zawód ten zawiera w sobie o wiele więcej obowiązków, a adwokat może pomóc nam w przypadku wielu różnych problemów. Prawo jest dziedziną wyjątkowo skomplikowaną a poruszanie się w niej bez pomocy profesjonalisty bywa naprawdę trudne. Podpowiadamy, w których momentach warto zwrócić się po pomoc do adwokata. 

Adwokat – jaki jest zakres jego obowiązków?

Kiedy zadajemy sobie czym dokładnie zajmuje się adwokat, pierwsza odpowiedź, która się nasuwa to najczęściej po prostu prawo. Wiele osób jednak ogranicza obowiązki adwokata do obrony klienta na sali sądowej. Ten wykreowany przez media obraz profesji nie jest jednak całkowicie zgodny z prawdą, ponieważ adwokat zajmuje się także wieloma innymi obowiązkami.
Do kancelarii adwokackiej możemy zgłosić się z wieloma różnymi problemami, które wynikają z najróżniejszych kwestii prawnych. Polskie prawo jest zawiłe i w wielu przypadkach wymaga interpretacji, która bez pomocy wykształconego prawnika, będzie praktycznie niemożliwa do zrealizowania. Niezależnie od tego czy chodzi o niezrozumiały zapis w umowie czy kwestie sporne, które wymagają rozstrzygnięcia – pomoc adwokata jest nieoceniona. 

Nasze rodzime kodeksy są bardzo mało transparentne a znajomość prawa, nawet podstawowa, ogranicza się jedynie do niewielkiego odsetka społeczeństwa. Właśnie dlatego w wielu sprawach profesjonalna porada prawna może stanowić o naszym zysku lub stracie. Bardzo często sprawy, które z góry wydają nam się przegrane można łatwo rozwiązać, pomoc adwokata jest jednak do tego całkowicie niezbędna. 

 

W jakich sprawach może pomóc nam adwokat? 

Zanim skorzystamy z pomocy adwokata pamiętajmy, że jest to zawód o bardzo szerokim spektrum specjalizacyjnym. Co to oznacza? W największym uproszczeniu to, że powinniśmy dostosować charakter naszej sprawy do specjalizacji, którą zajmuje się wybrany przez nas adwokat. Specjalista od prawa pracy nie powinien być pierwszym adresem, pod który udamy się z pozwem rozwodowym.
To właśnie rozwody są sprawami, z którymi najczęściej zgłaszamy się do adwokata. Tuż obok spraw spadkowych stanowią one największy odsetek problemów prawnych Polaków. Warto uświadomić sobie, że rozwód przebiegnie łagodnie i bez problemów tylko w sytuacji, kiedy będziemy mieli pełną jasność co do naszych praw i obowiązków. Bez pomocy prawnika może skończyć się to niekorzystnym podziałem majątku albo niesprawiedliwym zarządzeniem dotyczącym alimentów. Podobnie sprawy mają się w kwestiach spadkowych. Bez pomocy adwokata możemy zostać, chociażby, obciążenia długiem po osobie, po której dziedziczymy.
Kolejną kwestią, z którą bardzo często udajemy się po pomoc do adwokata jest proces kupna i sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Nieznajomość prawa w tej kwestii, może skończy się tym, że drobne zapisy w umowie działają na naszą niekorzyść. Chociaż wiele osób uważa poradę adwokata za mało istotną i będącą niepotrzebnym wydatkiem, powinniśmy uświadomić sobie, że opłata za nią jest bardzo niewielkim procentem w stosunku do strat, które możemy ponieść w konsekwencji nieznajomości prawa. 

Sprawa sądowa to nie wszystko

Pamiętajmy, że adwokat http://www.kancelaria-klimkowski.pl to osoba, która ma o wiele większe kompetencje niż tylko obrona klienta na sali sądowej. Jeżeli spotka nas sprawa, która będzie musiała skończyć się na wokandzie, adwokat będzie mógł wykonywać za nas o wiele więcej czynności niż tylko sama obrona.
Dobrym przykładem jest sprawa, kiedy próbujemy wyegzekwować od kogoś zapłatę za usługę. Np. adwokat medyczny https://adwokat-seidel.pl/prawnik-od-spraw-medycznych-warszawa/ w naszym imieniu przygotuje wszelkie potrzebne pisma – także te z przedsądowymi wezwaniami do zapłaty. Weźmie na siebie wystąpienie do sądu a po wyroku będzie komunikował się w naszym imieniu z komornikiem.
Adwokat nie tylko zajmie się wszystkimi kwestiami formalnymi, ale także będzie wspierał nas we wszystkich kwestiach związanych z tym jak logistycznie zorganizować dotarcie na rozprawę czy ogarnięcie wszystkich związanych z nią spraw formalnych. Jest on w stanie także rozwiać wszystkie nasze formalne wątpliwości. 

Warto skorzystać z pomocy adwokata

Chociaż w ogólnym rozumieniu adwokat wciąż jest zawodem nieco kontrowersyjnym, w przypadku jakichkolwiek problemów natury prawnej warto jednak się do niego zgłosić, aby mieć pewność, że nasza sprawa zostanie rozwiązana na naszą korzyść. Adwokat pozwoli nam uniknąć problemów i uzyskać jak najlepsze rezultaty. 

Polskie prawo jest stosunkowo skomplikowane, dlatego bardzo często nie wiemy jak działać, aby nie spotkały nas przykre konsekwencje. Właśnie dlatego przed każdym problemem, który dotyka kwestii spornych prawnie powinniśmy skorzystać z pomocy adwokata. Jego honorarium zwykle stanowi bowiem niewielki procent kosztów, które możemy ponieść próbując rozwiązać sprawy na własną rękę, nawet jeżeli w kwestiach prawa nie jesteśmy całkowitymi laikami.