Wypożyczalnia aut - wady i zalety tego rozwiązania
Motoryzacja,  Usługi

Wypożyczalnia aut – wady i zalety tego rozwiązania

Samochody na dzień dzisiejszy to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych pojazdów, które charakteryzują się dużą funkcjonalnością. To właśnie dzięki nim możliwe jest przemieszczanie się z punktu A do punktu B, niezależnie od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia. Coraz częstszym rozwiązaniem jest wypożyczalnia aut, dzięki czemu możemy wypróbować czterokołowca, na którego nas nie stać.

Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru samochodu? Jakie dokumenty okażą się istotne? Co z kaucją i odpowiedzialnością za ewentualne uszkodzenia? Jakie wady i zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w celu uzyskania odpowiedzi na te pytania.


Na co zwrócić uwagę wybierając samochód?

Przede wszystkim kiedy decydujemy się na wypożyczenie samochodu, powinniśmy zastanowić się, na jakim modelu zależy nam w sposób szczególny. Z pewnością nie jest to łatwa czynność, gdy na rynku znaleźć można wiele egzemplarzy. Różnią się one wyglądem, silnikiem, a także wieloma innymi elementami. Dlatego też powinniśmy wybrać pojazd, o którym zawsze marzyliśmy, niestety jest poza naszym zasięgiem finansowym. Do wyboru mamy kilka klas samochodów, jak chociażby sportowe, luksusowe, tuningowane, muscle- wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niektóre wypożyczalnie aut oferują kilka takich samych modeli, jednakże z innymi wersjami silników, dlatego jest to kolejny aspekt, nad którym powinniśmy się zastanowić. Istotne jest również to, aby dokładnie przeczytać umowę, którą będziemy podpisywać. W dużych sieciowych wypożyczalniach raczej nie znajdziemy nietypowych zapisków, jednakże w przypadku tych mniejszych, gdzie usługi są tańsze, warto doczytać każdy akapit. Może dojść nawet do tak absurdalnych sytuacji, że zapłacimy za przypadkowe rysy, które powstały nie z naszej winy. Umowę należy też prześledzić pod kątem danych. Warto porównać numer rejestracyjny, a także VIN samochodu, w przeciwnym wypadku może dojść do przykrych incydentów. Kolejnym istotnym aspektem jest to, że niektóre wypożyczalnie samochodu nakładają na nas dzienny limit kilometrów. Dlatego też, jeśli spodziewamy się, że będziemy poruszać się dość intensywnie, wówczas sprawdzenie tego punktu powinno okazać się konieczne.

Zobacz również:


Jakie dokumenty okażą się niezbędne?

Przede wszystkim samochód możemy wypożyczyć tylko i wyłącznie w przypadku, w którym jesteśmy pełnoletni. Zdarzają się nawet wypożyczalnie, które umożliwiają dokonanie tego typu czynności dopiero po 20 lub 21 roku życia, z obawy przed brawurą młodych kierowców. Jeśli znajdujemy się w danym przedziale wiekowym, konieczne okaże się zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów. Nie obędzie się oczywiście bez dowodu osobistego (lub paszportu), a także bez prawa jazdy. Konieczne jest posiadanie tego dokumentu przynajmniej rok, stąd minimalna granica wieku wynosi 19 lat, a nie 18. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z obcokrajowcami, wówczas należy przedstawić międzynarodowe prawo jazdy. Co ciekawe, istnieje również możliwość wypożyczenia samochodu na firmę, jednak w tym przypadku trzeba przygotować również dokument z numerem NIP i Regon. Nie obędzie się bez zaświadczenia o Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zasady mogą delikatnie różnić się, w zależności od danej wypożyczalni aut, dlatego warto się tym wcześniej zainteresować.

Sprawdź również:


Kaucja i odpowiedzialność za uszkodzenia

Wypożyczalnie samochodów, w chwili, kiedy podpisujemy umowę, pobierają od nas kaucję. Jeśli chcemy odzyskać jej zwrot, wówczas pojazd musi zostać oddany w takim samym, nienaruszonym stanie, a także zatankowany do pełna. W przeciwnym wypadku poszczególne koszty zostaną odliczone. Opłata pobierana jest w dowolny sposób, tzn. możemy zapłacić gotówką lub poprzez przelew na konto, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli chodzi o wszelką odpowiedzialność za uszkodzenia wynajmowane auta, jeśli usterki powstaną z naszej winy, odpowiemy za to finansowo. W praktyce, jeśli wypożyczony pojazd zostanie skradziony, wówczas czeka nas za to kara finansowa. Podobnie w sytuacji, kiedy spowodujemy stłuczkę. Tego typu sprawy należy błyskawicznie zgłaszać na policje. 


Wady i zalety wypożyczalni aut

Przede wszystkim decydując się na wypożyczenie aut, mamy do czynienia ze swobodą działania. Możemy wybrać dowolną klasę pojazdu, model, a także parametry, które nas interesują. Każdy z nas może poczuć odrobinę adrenaliny, poruszając się sportowym czterokołowcem, który ma niesamowite osiągi. Jednakże należy pamiętać o tym, że możliwe jest wypożyczenie nie tylko luksusowego pojazdu. Wypożyczalnia aut to także świetne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują samochodu tylko na jeden dzień. Przykładem takiej sytuacji może być chociażby zwiedzanie innego miasta. Z każdym pojazdem możemy wcześniej się zapoznać, decydując się na jazdy próbne. Niestety część umów może okazać się niekorzystna i zawierać rygorystyczne warunki współpracy, które nie do końca nam odpowiadają. Wykorzystywane są nawet najdrobniejsze niedopatrzenia, aby czerpać z tego profity.