Categories Usługi Zdrowie

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię? Żyjemy w czasach, które powodują niepotrzebny stres, napięcie lub niepokój w niemal każdym aspekcie naszego życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje w swojej publikacji, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. Szacuje się, że w samej Europie zmaga się z nią ponad 23 miliony osób. Nie mówiąc już o innych zaburzeniach, takich jak: lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy irytujące zachowania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Czy jest jakiś sposób na poprawę nastroju? Czym jest psychoterapia i dlaczego tak wiele osób wybiera ją jako formę terapii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym najnowszym poradniku.

Psychoterapia: co to jest?

Psychoterapia jest jedną z metod dedykowanych leczeniu wszelkich zaburzeń i chorób związanych z nieprawidłowościami w umyśle człowieka. Mówi się, że wywodzi się z nauk tak różnych, jak medycyna, psychologia i analityka. Terapia w dużej mierze opiera się na kontakcie z pacjentem i zazwyczaj obejmuje serię indywidualnych lub grupowych sesji z terapeutą. Takie sesje powinny być prowadzone wyłącznie przez ekspertów w danej dziedzinie, czyli psychologów lub psychiatrów.

Warto zauważyć, że psychoterapia jest często uzupełniana innymi podejściami, takimi jak leki, które z czasem mogą być całkowicie wyeliminowane przez wielu pacjentów. Nie ma określonego wzorca, ile wizyt potrzebuje osoba z danym schorzeniem. Istnieje jednak kilka podejść psychoterapeutycznych, o których warto wiedzieć, z których najpopularniejsze możemy wyróżnić:

  • humanistyczną,
  • psychodynamiczną,
  • systemową,
  • skoncentrowaną na rozwiązaniach,
  • poznawczo-behawioralną
  • i wiele innych poświęconych konkretnym chorobom.

Psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/ jest jednym ze sposobów (i nie tylko) leczenia zaburzeń psychicznych i opiera się głównie na interakcjach międzyludzkich. Czasem terapia prowadzona jest w grupie osób, które mają podobne problemy. Na przykład zdarzają się również przypadki, gdy sesję prowadzi dwóch terapeutów. Istnieje wiele powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię w celu rozwiązania swoich problemów, jednak te najczęstsze należy wskazać w następujący sposób.

Po pierwsze: podróż do siebie

Wielu psychologów określa psychoterapię jako podróż do samopoznania. Dzieje się tak dlatego, że podczas terapii poszukują źródła problemu i dzięki temu są w stanie wskazać obszary, nad którymi warto popracować, aby poprawić swój komfort życia.

Po drugie: nie tylko zaburzenia psychiczne

W życiu wielu z nas są chwile, kiedy zdajemy sobie sprawę, że mamy problem, taki jak: chęć do działania, brak pewności siebie, czy relacji z innymi. W takim przypadku psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ jest świetnym sposobem na rozpoczęcie radzenia sobie z tymi obszarami, które zakłócają naszą harmonię emocjonalną. Zdarza się, że wiele tego typu problemów bez leczenia może przerodzić się w poważniejsze problemy, takie jak wspomniana wcześniej depresja.

Po trzecie: samodzielna witryna pomocy technicznej

Mimo wsparcia bliskich osoby zmagające się z różnymi zaburzeniami psychicznymi często czują się osamotnione i niezrozumiane. Dzieje się tak z kilku powodów, w tym z tego, że czasami trudniej jest nam otworzyć się na naszą rodzinę niż na terapeutę. Boimy się oceny, tego, co o nas pomyślę. W rezultacie staramy się rozwiązywać nasze problemy indywidualnie, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Bez względu na to, na jakim etapie życia się znajdujemy, zachowanie równowagi psychicznej jest bardzo ważne.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?
Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?

W dobie ciągłej motywacji, bogactwa, stresu związanego z pracą i wielu innych czynników często ulegamy negatywnym nastrojom. Obrazy, które gwiazdy i celebryci przedstawiają w mediach społecznościowych, często sprawiają, że czujemy się gorsi od innych. Brakuje nam motywacji, chęci zmiany czegoś. Nakładamy na siebie presję, aby dawać z siebie wszystko, a to wszystko prowadzi tylko do jednego, a mianowicie do wielu zaburzeń psychicznych. Jeśli zauważymy, że mamy problemy emocjonalne lub niestabilność emocjonalną, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jest to to samo zachowanie, które robimy, gdy mamy przeziębienie lub inną chorobę. Tylko w tym przypadku leczymy nie staw czy konkretną chorobę, ale naszą psychikę, której stan przekłada się na każdy aspekt życia.

Warto też pamiętać, aby nie zmuszać swoich bliskich do terapii. Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi muszą chcieć się zmienić. Nadmierne nakłanianie pacjentów do wizyty u psychoterapeuty pogorszy stan pacjenta i przyniesie odwrotny skutek. W takim przypadku cierpliwość będzie najlepszym sposobem na zapewnienie naszym bliskim poczucia komfortu i bezpieczeństwa w tych trudnych czasach.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl

About The Author

More From Author