Implanty dentystyczne — dowiedz się więcej
Uroda,  Zdrowie

Implanty dentystyczne — dowiedz się więcej

Implanty dentystyczne — dowiedz się więcej: Witam, dziękuję za zainteresowanie tym artykułem. Szanując Państwa czas, postanowiłam na wstępie uprzedzić, że niniejszy artykuł, choć dotyczy implantów stomatologicznych, skierowany jest do osób, które mają już pewną wiedzę i np. były u dentysty, ale zapomniały zapytać o szczegóły.

Co warto wiedzieć przed wyborem implantów dentystycznych?

Życzę takim osobom dobrej lektury, ale obiecuję wszystkim innym, że jak zawsze staram się pisać językiem zrozumiałym dla każdego, więc nawet jeśli nie masz pojęcia o implantach dentystycznych, proszę usiąść Czytaj dalej, może te informacje kiedyś ci się przydadzą. Temat protez zębowych jest mi bardzo dobrze znany ze względu na niedawną operację w mojej rodzinie. Konkretnie taką operację przeszła moja siostra. Zacznę od prawie retorycznego pytania, które jej pytanie brzmi: czy implant będzie działał wiecznie? Na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się trochę zabawne, ale odpowiedź jest oczywista, ponieważ implanty dentystyczne nie mają określonego czasu, a ich stan zależy od higieny jamy ustnej. No cóż, zawsze podkreślałem, że implanty dentystyczne należy traktować jak prawdziwe, zdrowe zęby.

Implanty dentystyczne — dowiedz się więcej
Implanty dentystyczne — dowiedz się więcej

Jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać, staną się stany zapalne dziąseł, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do zaniku kości, co spowoduje, że implanty wypaść. Gwarancja tego typu implantu wymaga kontroli w gabinecie stomatologicznym, podczas której następuje oczyszczenie implantu, a takie kontrole należy wykonywać mniej więcej dwa razy w roku. Wtedy wszystko powinno być w jak najlepszym stanie, a implant powinien nam służyć przez długi czas. Ale co jeśli ktoś jest w takiej samej sytuacji jak ja? Mam na myśli, że straciłem ząb 5 lat temu, czy nadal mogę dostać implanty? Cóż, nie jest to dla mnie dobra wiadomość. Gęstość kości maleje, im dłużej trwa utrata zębów.

Według badań i obserwacji stomatologicznych za początek procesu próchnicowego uznaje się pierwsze 3 miesiące po utracie zęba. Stopień zaniku żuchwy zależy od indywidualnych uwarunkowań każdego pacjenta i praktycznie wszystko może odgrywać rolę, nawet genetyka, wiek i stan zdrowia. Mam nadzieję, że tam właśnie będę, ponieważ implantacja jest możliwa po latach. U większości pacjentów rekonstrukcja tkanki kostnej nie jest konieczna pomimo utraty masy kostnej. Jednak tylko około 20% pacjentów otrzymuje w razie potrzeby specjalne cząstki do regeneracji tkanek. Proces ten nazywany jest augmentacją i umożliwia wszczepienie implantu. Proces, który pozwala nam przystąpić do zabiegu, potrwa od pół roku do roku.

Dlatego zwykle podkreślam, że nawet niewielka wada jest warta inwestycji, bo implanty dużo łatwiej zrobić wcześniej niż później. Być może zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na wszczepienie implantów dentystycznych. Odpowiedź jest prosta, około dwóch, trzech miesięcy po utracie zęba, w tym czasie w luce tworzy się nowa kość, a później następuje proces jej zanikania. Jeśli będziemy operować w tym czasie, kość będzie stymulowana przez implant, co skutkuje lepszą gęstością i regeneracją kości. Sam implant pozostaje na miejscu w kości szczęki przez około pięć do ośmiu miesięcy, po czym dentysta zakłada porcelanową koronę na implant, aby wyglądał i funkcjonował jak prawdziwy żywy ząb. Na koniec trochę przyspieszę i opowiem o możliwości natychmiastowych implantów dentystycznych.

Wyjaśniłem, jak i kiedy go używać. Jest to najszybsza metoda, polegająca na wszczepieniu tytanowych śrub w żuchwę natychmiast po usunięciu zęba i wrośnięciu w niego kości szczęki. Technicznie rzecz biorąc, komórki zwane osteoblastami dostają się do porów na powierzchni tytanowej protezy. Dzięki temu procesowi implanty zębowe są trwale osadzone w kości i stają się częścią naszego ciała. Ten proces wrastania komórek trwa około ośmiu miesięcy. Jednak jest tu mały problem. Otóż ​​ta decyzja nie zależy od oczekiwań czy emocji pacjenta, ale od jego stanu zdrowia. Nie zawsze należy stosować natychmiastowe wdrożenie. Nie wolno tego robić np. w przypadku zapalenia przyzębia. Dlatego przed operacją obowiązkiem każdego pacjenta oraz lekarza dentysty jest przeprowadzenie kompleksowego badania sprawdzającego stan zdrowia pacjenta. Miałam okazję zadać te pytania, kiedy moja siostra miała operację wszczepienia implantu.

Pozwoliłam sobie zapytać ją o takie osobiste odczucia związane z operacją. Powiedziała, że ​​jedyne czego można się bać to cena. Inne, jak badanie i operacja są przystępne, a efekt zaskoczy każdego, bo cała długość zębów może być lepsza. Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci znaleźć odpowiedź na Twoje pytanie, a może dopiero po przeczytaniu stwierdzasz, że pora wybrać się do dentysty? Osobiście poddałbym się zabiegowi wszczepienia implantu, ale najpierw musiałbym uporać się z ośmioma zębami.