Nurkowanie może być wspaniałą pasją, dzięki której przeżyjemy bardzo wiele niezapomnianych przygód. Z nurkowaniem związane jest jednak również pewne ryzyko, które możemy oczywiście w odpowiedni sposób minimalizować. Ryzyko w trakcie nurkowania minimalizujemy na dwa sposoby. Pierwszym jest odbycie odpowiednich szkoleń nurkowych czy kursów na nurkaoraz ciągłe doskonalenie się w tej materii. Drugą sprawą jest wybór takich akwenów do nurkowania, aby stwarzały one minimalne ryzyko.
Gdzie nurkować?
Jeżeli chcemy nurkować, musimy mieć przede wszystkim stworzone do tego warunki. Pod tym pojęciem możemy rozumieć między innymi taki dobór akwenów, który jest dopasowany do naszych możliwości oraz doświadczenia, jak się bowiem okazuje, to nie tylko obecność pod wodą różnych obiektów bądź na przykład zwierząt stanowi dla nurka ryzyko. Samym ryzykiem może być kwestia temperatury wody lub jej przejrzystości. Im większe mamy doświadczenie, tym w trudniejszych warunkach możemy podejmować próby nurkowania. Jednak nawet doświadczeni nurkowie, często chcieliby po prostu nurkować w warunkach doskonałych lub dobrych do nurkowania.
Jakie mamy warunki do nurkowania w Polsce?
Polska jest krajem, który ma dość dobre warunki, jeżeli chodzi o uprawianie nurkowania. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że mamy w Polsce dość sporo jezior. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o Pojezierze Mazurskie, które jest oczywistą lokalizacją dla osób, które chciałyby uprawiać nurkowanie. W rzeczywistości po całym kraju rozsianych jest dużo większych lub mniejszych jezior, w których można uprawiać nurkowanie. To, że można uprawiać nurkowanie, nie oznacza, że warunki w każdym z tych jezior są dobre. Oprócz akwenów naturalnych możemy również nurkować w akwenach sztucznych. Specjalnie dla nurków są budowane baseny, w których można ćwiczyć płetwonurkowanie. Baseny takie mają różne gabaryty, ale charakteryzują się przede wszystkim tym, że najczęściej są dość głębokie i dość wąskie. Można by powiedzieć, że jest to przeciwieństwo klasycznego basenu, ponieważ w dużej mierze nie pływamy w przód, tylko w górę i dół. Baseny takie mają również stworzone często sztuczne odnogi, które są stylizowane na podwodne jaskinie. Jak wcześniej wspomniano, Polska ma takie baseny na swoim terenie, a ostatnio otworzono basen, który jest zaliczany do jednych z największych oraz najlepszych w Europie.
Gdzie jechać, aby uprawiać płetwonurkowanie?
Pomyślmy chwilę o tym, gdzie jest najlepiej w Polsce udać się, aby móc uprawiać płetwonurkowanie. Jedną z ciekawszych opcji jest Szczecin oraz Jezioro Ińsko, położone w jego niedalekiej odległości. Przede wszystkim, jeżeli założylibyśmy sobie bazę w Szczecinie, to z jednej strony mamy bardzo blisko do Zalewu Szczecińskiego, w którym są dobre warunki do uprawiania płetwonurkowania, natomiast mamy też zupełnie całkiem niedaleko do jeziora Ińsko. Szczególnie ciekawą opcją jest Jezioro Ińsko, ponieważ według wielu płetwonurków jest to miejsce w Polsce, gdzie warunki do płetwonurkowania są najlepsze.
Czym może zachęcić nas Jezioro Ińsko?
Jezioro Ińsko jest to jezioro położone na Pomorzu Zachodnim niedaleko Szczecina. Nie jest to jezioro duże, ale nie jest to również jezioro zbyt małe. Powierzchnia jeziora wynosi ponad 450 hektarów, natomiast jego maksymalna głębokość to 41 m. Dodatkowo jezioro jest bardzo malowniczo położone, ponieważ wokół jego brzegów wznoszą się wzgórza morenowe. Jezioro Ińsko ma dobrze rozwiniętą linię brzegową, z różnymi większymi oraz mniejszymi cyplami, oraz zatoczkami. Warte zwrócenia uwagi jest również to, że w jeziorze tym nie stwierdzono występowania żadnych niebezpieczeństw. Jezioro Ińsko jest to również jezioro bardzo przyjazne dla nurków, z punktu widzenia warunków wodnych. Szczególnie latem woda w tym jeziorze jest dość ciepła, a przejrzystość jest jak na polskie warunki bardzo dobra i wynosi nawet 10 m, natomiast jeżeli chodzi o jakość wody, to znajduje się ona w pierwszej klasie jakości wód Polski. Co więcej, jeżeli chcielibyśmy więcej ponurkować w jeziorze Ińsko, to zaraz obok jeziora jest wybudowana specjalna baza dla płetwonurków.
Czy możemy uprawiać płetwonurkowanie w innych miejscach?
Stawiając powyższe pytanie, chodzi przede wszystkim o to, czy możemy uprawiać płetwonurkowanie w innych miejscach niż na przykład w morzu, w jeziorze lub sztucznym basenie. Oczywiście są takie możliwości, ale wiążą się one z pewnego rodzaju ograniczeniami. Po pierwsze już od jakiegoś czasu rośnie popularność nurkowania, na przykład w różnego rodzaju starych wyrobiskach po kopalniach odkrywkowych lub piaskowniach. Miejsca te przyciągają przede wszystkim tym, że możemy na dnie takich wyrobisk znaleźć budynki bądź sprzęty, które są stare, i które zostały zalane często dziesiątki lat temu. Taka sama sytuacja dotyczy bardzo wielu zbiorników retencyjnych. Często zalewane były całe wsie. Są to miejsca przez nurków pożądane, jednak należy mieć na uwadze, że są to miejsca, które choć ciekawe, to mogą być również potencjalnie niebezpieczne.