ile kosztuje mycie i malowanie elewacji
Usługi

ile kosztuje mycie i malowanie elewacji

Właściciele domków jednorodzinnych są osobami, które zazwyczaj cieszą się dużym zadowoleniem z faktu posiadania własnej nieruchomości. Są też niestety jednak i takie sytuacje, kiedy posiadanie własnego domku jednorodzinnego, niekoniecznie musi należeć do spraw najbardziej przyjemnych, a taką sytuacją, która chyba najczęściej dotyka wszystkich, jest konieczność wykonywania różnego rodzaju prac remontowych bądź konserwacyjnych, które są związane nie tyle z wnętrzem naszego domku jednorodzinnego, o ile z serwisem konstrukcji lub dbaniem o wygląd zewnętrzny. Jeżeli na przykład mamy gdzieś wykupione mieszkanie, to najczęściej tego typu pracami zajmuje się wspólnota mieszkaniowa, bądź spółdzielnia, do której należymy. Jeżeli na przykład teraz mamy domek jednorodzinny, musimy sami takie sprawy ogarnąć, czyli tak naprawdę wyznaczyć termin, wybrać wykonawcę, bądź samodzielnie podjąć się wykonania takiego zadania. O ile na przykład różnego rodzaju sprawy związane z ingerencja na przykład w konstrukcję budynku, czy dach na przykład, są to tematy, które zawsze raczej powinniśmy polecać specjalistom i są to raczej też sprawy niezbyt często występujące, to na przykład jeżeli chodzi już o mycie oraz malowanie elewacji to tego typu zabieg najczęściej powinniśmy wykonywać raz na kilka lat i dlatego, jest to czynność, która najczęściej jest wymieniana jako najbardziej uciążliwa dla właścicieli domków jednorodzinnych.

 

ile kosztuje mycie i malowanie elewacjiPo co w ogóle czyścić i malować elewacje?

Niektóre osoby w takiej sytuacji oczywiście mogłyby zadać proste pytanie, po co w ogóle czyścić i malować elewacje? Jeżeli jesteśmy osobami, które na przykład nie przywiązują zbyt dużej wagi do estetyki domu, w którym mieszkają, to mogłoby się wydawać, że czyszczenie oraz malowanie elewacji możemy wykonywać zdecydowanie rzadziej, kiedy naprawdę jej wygląd aż woła o to, aby ją umyć oraz odmalować. Jak się jednak okazuje nie jest to tylko i wyłącznie sprawa estetyki. Elewacja jest to tak naprawdę zewnętrzna część naszego domu, która jest z jednej strony najbardziej narażona na różnego rodzaju szkodliwe czynniki atmosferyczne lub biologiczne, a dodatkowo jest to warstwa, która zabezpiecza resztę konstrukcji naszego domu, czyli na przykład mury. Tynk oraz położona na nim farba, jest więc pierwszą warstwą, która chroni mur przed między innymi wilgocią lub grzybami. To wszystko powoduje, że tak naprawdę czyszczenie oraz mycie elewacji, powinno się odbywać cyklicznie. Oczywiście w zależności od tego jakie mamy rodzaje elewacji oraz tak naprawdę, w zależności od tego gdzie stoi nasz dom jednorodzinny, tego typu czynności musimy wykonywać częściej lub rzadziej. Niemniej jednak nie możemy ich zaniedbywać.

Ile może kosztować czyszczenie oraz malowanie elewacji?

Jeżeli chodzi o sytuację, w której będziemy chcieli zatrudnić firmę zewnętrzną, do tego aby nam wyczyściła oraz pomalowała elewacje, to tak naprawdę ceny na rynku mogą się dość mocno wahać. Zależy to zarówno od tego jak dużym zainteresowaniem cieszą się takie usługi oraz od tego jak dużo firm na rynku istnieje oraz od tego, jakie mamy rodzaje elewacji, w jakim ona jest stanie i jaki poziom czyszczenia sobie zażyczymy. Wiele również zależy od tego, w jaki sposób na przykład i jakimi farbami chcemy taką elewacje pomalować. Jeżeli chodzi o samo czyszczenie elewacji to tutaj stawki wahają się już od pięciu do nawet 15 zł za metr kwadratowy i są uzależnione właśnie między innymi od poziomu zabrudzenia oraz od tego, w jaki sposób elewacja będzie czyszczona, czy będzie to na przykład czyszczenie czysto mechaniczne, czy na przykład będzie to czyszczenie z użyciem różnego rodzaju środków chemicznych, które na przykład mogą z jednej strony czyścić dodatkowo elewacje, ale mogą również ją dodatkowo wstępnie już zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi. Czyli na przykład takie czyszczenie oraz malowanie na przykład farbą zabezpieczającą, może sprawić, że kolejne czyszczenie będzie się odbywać zdecydowanie rzadziej. Jeżeli chodzi o malowanie, tutaj stawki najczęściej wyglądają podobnie, chociaż zróżnicowanie może być większe, ponieważ wiele zależy od tego czy sami zakupimy potrzebne materiały, takie jak farby, czy po prostu zlecimy całość wykonania firmie.

Czy warto podejmować się mycia oraz malowania elewacji samodzielnie?

Powyższe pytanie jest pytaniem tak naprawdę dość istotnym, ponieważ wiele osób uważa, że prace takie jak czyszczenie oraz malowanie elewacji, będzie w stanie wykonać szybciej oraz taniej, niż na przykład firma zewnętrzna. Tutaj tak naprawdę dochodzimy do pewnego kluczowego zagadnienia, czyli pomijając już nawet wszystkie kwestie związane z fachową wiedzą, odnośnie do czyszczenia, ponieważ jeżeli będziemy czyścić i malować nieumiejętnie możemy tak naprawdę elewacje zniszczyć, to dochodzi tutaj jeszcze kwestia czasu. Tutaj tak naprawdę jeżeli samodzielnie będziemy podejmować się takiego zadania, to najprawdopodobniej zejdzie nam dwu lub trzykrotnie więcej czasu, niż profesjonalnej firmie, a ponieważ nasz czas najczęściej jest cenny, to nie zawsze wychodzi nam to taniej, niż gdybyśmy zatrudnili firmę.