Ile trwa ozonowanie
Usługi,  Zdrowie

Ile trwa ozonowanie

Ozonowanie wydaje się ich zabiegiem, który można samodzielnie śmiało przeprowadzić. Ostatecznie w bardzo wielu reklamach oraz źródłach sponsorowanych przez producentów ozonatorów jest podawane, że wystarczy tak naprawdę kupić ozonator i włączyć go w pomieszczeniu. Niestety nie jest to do końca prawda. Oczywiście dobrze dobrany i wydajny ozonator, jest kluczowy w tym, aby ozonować pomieszczenie, ale nie są to jedyne rzeczy, które należy spełnić, aby ozonowanie było przede wszystkim skuteczne. Oczywiście ozonator tak po prostu włączony w pomieszczeniu na kilka minut, może w jakiś sposób poprawić nasze bezpieczeństwo, bo siłą rzeczy w jakimś stopniu redukuje ilość mikrobów, która się w tym pomieszczeniu znajduje, ale ozonowanie uważa się za skuteczne wówczas, kiedy zostanie wyeliminowane od 90 do 99% mikrobiologicznych zagrożeń, a jeżeli chcemy uzyskać taką skuteczność, to samo kupienie ozonatora nie wystarczy.

Ile czasu należy ozonować?

Kiedy zaczniemy szukać informacji odnośnie do tego, w jaki sposób ozonować skutecznie, czyli jak wspomniano w taki sposób, który gwarantuje eliminację od 90 do 99% zagrożeń mikrobiologicznych, natykamy się coraz częściej na kwestie związane z czasem ozonowania lub stężeniem ozonu. W rzeczywistości te dwie informacje mogą wydawać się różne, ale tak naprawdę są ze sobą ściśle powiązane. Tak naprawdę, jeśli chcielibyśmy mówić o skutecznym ozonowaniu, to powinniśmy głównie skupiać się na czynniku takim, jak uzyskanie odpowiedniego stężenia ozonu, jednak uzyskanie odpowiedniego stężenia ozonu, wiąże się z pewnym czasem, który musimy na to poświęcić, więc stężenie jest nierozerwalnie związane z długością trwania ozonowania. Nie można tutaj wskazać jednej prostej zależności, która będzie w stanie nam powiedzieć, że ozonowanie przez 15 minut pozwoli nam na osiągnięcie wymaganego stężenia ozonu, podobnie jak w niektórych przypadkach, nie wystarczy na to nawet pół godziny lub więcej.

Co ma wpływ na długość ozonowania?

Jak już wspomnieliśmy, na długość ozonowania mieszkania lub ozonowania biura ma wpływ stężenie. Przybliżymy ten temat jeszcze nieco bardziej. Tak naprawdę to nie samo stężenie ma wpływ na to, jak długo musimy dezynfekować biuro, tylko to jak szybko stężenie rośnie. Jak się możemy domyślić, jeszcze można trochę bardziej się w ten temat zagłębić. Przede wszystkim, aby zobaczyć, co ma wpływ na szybkość przyrostu stężenia w ozonowanym mieszkaniu, biurze lub w innym pomieszczeniu, należy zwrócić uwagę na to, że kiedy dezynfekujemy biuro lub mieszkanie, to nasz ozonator powinien być dopasowany swoją wydajnością do kubatury ozonowanego pomieszczenia. Każdy ozonator ma swoją określoną wydajność. Wydajność ta wyrażona jest w różnych jednostkach, bardzo często w miligramach ozonu na minutę, ale bardzo często jest też notatka informacyjna mówiąca, że na przykład ozonator o danej wydajności, jest przeznaczony do pomieszczeń o kubaturze np. do 10 m sześciennych. Jeśli taka notatka jest umieszczona na ozonatorze, to powinniśmy najpierw przed zakupem ozonatora sprawdzić jaką kubaturę mają pomieszczenia, które chcemy ozonować. Oczywiście mówimy tutaj o klientach indywidualnych. Duże firmy mają najczęściej wiele ozonatorów. Jeśli kubatura pomieszczenia znacząco przekracza możliwości ozonatora, to wówczas po prostu używają dwóch ozonatorów lub ich większej ilości.

Przygotowanie pomieszczenia do ozonowania

Niemniej ważną kwestią jak wydajność ozonatora, jest przygotowanie pomieszczenia do ozonowania. Jeżeli chodzi o przygotowanie pomieszczenia do ozonowania, w kontekście wymuszenia szybkiego przyrostu stężenia ozonu, najważniejsze jest doszczelnienie ozonowanego pomieszczenia. Wynika to z tego faktu, że w naszej przestrzeni ozon naturalnie nie występuje, a w momencie, kiedy go wytwarzamy, pojawia się duży gradient stężeń, a gradient stężenia wymusza dyfuzję gazów. Jest to główna przyczyna tego, że jeśli pokój czy biuro będzie nieszczelne, to w konsekwencji będzie starał się z niego wyciekać ozon. Ozon wycieka poprzez nie uszczelnione drzwi, okna bądź kratki wentylacyjne i jeżeli chcemy ozonować, to przynajmniej te trzy rzeczy powinniśmy doszczelnić. W kwestii skutecznego ozonowania powinniśmy również wspomnieć o tym, że trzeba dążyć do jak najbardziej równomiernego rozłożenia cząsteczek ozonu w całej objętości. Ozon jest gazem cięższym od powietrza, więc będzie osiadał przy podłodze. Może się wtedy okazać, że jego stężenie przy podłodze, będzie nawet kilkunastokrotnie większe niż to, które będziemy mierzyć na przykład na wysokości 1,2 m.

Czujniki ozonu

Jeśli chcemy ozonować skutecznie i jeżeli chcemy być pewni tych zabiegów, to tak naprawdę zakończenie ozonowania powinno być poprzedzone pomiarem stężenia ozonu w pomieszczeniu, za pomocą odpowiedniego detektora, który wykrywa cząsteczki ozonu i analizuje ich gęstość. Ilość ozonu w objętości powietrza nie jest to oczywiście jedyna metoda, na której możemy się oprzeć, ale jest to jedyna metoda, która daje nam gwarancję wysokiej skuteczności pomiarowej. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na to, że firmy profesjonalnie zajmujące się ozonowaniem, korzystają właśnie z takich detektorów.