Jak podłączyć radio samochodowe 2 din?
Bez kategorii

Jak podłączyć radio samochodowe 2 din?

Czy masz samochód z cyfrowym radiem samochodowym? A może planujesz wymienić dotychczasowy model radia na urządzenie z androidem? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo należy podłączyć radio samochodowe 2din oraz dodatki do niego.

Jak podłączyć radio samochodowe 2 din?Jak wybrać radio samochodowe?

Radio samochodowe jest jednym z najpraktyczniejszych elementów wyposażenia każdego samochodu. Wybierając konkretny model radia, należy dopasować je do modelu samochodu. Standardowym rozmiarem jest 1din, który jest stosowany w większości modeli samochodów. Radia samochodowe 2 din zawierają dodatkowe wyposażenie: półkę albo zmieniarkę CD. Obsługuje ono radio multimedialne, ma duży ekran oraz dodatkowo zawiera moduły: bluetooth, nawigację GPS, kamerę cofania oraz tuner TV. Decydując się na  mniejsze radio samochodowe 2 din, upewnij się czy pasuje do modeli auta oraz zawiera podstawowe wtyki zasilająco – nagłaśniające.

Kiedy warto zamontować cyfrowe radio samochodowe?

Kiedy już zdecydujesz się na wybranie odpowiedniego modelu radia wraz z funkcjami, które będą dla Ciebie przydatne, zamontuj nowe. Prace rozpocznij od wyjęcia starego radia z samochodu. Jeśli radio jest wyposażone w ramkę zdemontuj ją. Następnie za pomocą kluczyków wyciągnij poprzedni odbiornik i odłącz wszystkie możliwe kable. Po tym usuń półkieszeń z otworu montażowego. Możesz wykorzystać do tego płaski śrubokręt, który umożliwi Ci podważenie blaszek mocujących. Podczas wymieniania radia z Din 1 na Din 2 zdemontuj wszystkie dodatkowe elementy: półkę, zmieniarkę CD. Następnie zamontuj półkieszeń za pomocą, której radio będzie stabilnie osadzone w samochodzie. Kolejnym krokiem podczas montowania radia 2 din na androidzie jest podłączenie go do fabrycznej instalacji. Pamiętaj o tym, że wszystkie wtyczki mają unikalny kształt, dlatego nie podłączysz ich niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Jak skonfigurować radio z androidem?

Każde radio 2 din z androidem ma wyłączoną funkcję oglądania filmów oraz pozostałych treści multimedialnych. Możesz włączyć tę funkcje za pomocą odpowiedniego przewodu (nazywanego BRAKE). Drugim przewodem, który jest dostępny przy radiu to kabel sygnałowy z kamery. Natomiast zasilanie kamery podłącza się pod żarówkę cofania. Możesz przetestować radio jeszcze przed jego włączeniem oraz montażem, podłącz plus do kabla czerwonego, z kolei minut do kabla żółtego.

Jak podłączyć modem do radia z androidem?

Do radia z androidem możesz podłączyć modem za pomocą emulatora zmieniarki. Przydatny do tego okazuje się moduł bluetooth. Zaletą tego rozwiązania jest prosty montaż urządzenia. Najpierw należy wyjąć radio, a następnie podłączyć urządzenie. Albo wystarczy wprowadzić emulator  z modułem bluetooth  do schowka oraz z mikrofonem. To rozwiązanie można także zastosować w starszych modelach samochodów.

Za pomocą jakich urządzeń jest zasilane cyfrowe radio samochodowe?

Zasilanie radia samochodowego są odpowiedzialne:

  • Masa zasilania – oznaczona jest kolorem czarnym lub brązowym,
  • Zasilanie podtrzymania + 12 V – jego przewód oznaczony jest kolorami: żółtym, czerwonym albo pomarańczowym, poprowadzony jest do klemy dodatniej akumulatora,
  • Zasilanie + 12 (battery) – to przewód w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, zwykle jest podłączany do klemy dodatniej akumulatora.

Jak podłączyć radio samochodowe do głośników?

Do radia samochodowego możesz podłączyć również głośniki. Decydują o tym przede wszystkim kolory kabli. Pojedynczy głośnik możesz podłączyć do dwóch przewodów w tym samym kolorze. Do kolorów przewodów głośnikowych należą: szary ( odpowiedzialny jest za głośnik prawy; biały odpowiedzialny jest za głośnik lewy, fioletowy odpowiedzialny jest za głośnik prawy tylny natomiast zielony jest odpowiedzialny za tylny głośnik lewy.

Zobacz również:

 

Dlaczego podczas podłączania radia samochodowego przyda Ci się kostka ISO?

Podłączenie radia samochodowego ułatwi Ci kostka ISO, która jest wyposażona aż w 16 otworów, które umożliwiają mocowanie przewodów. Pozwala na uporządkowanie przewodów w kieszeni montażowej i zabezpieczenie ich przed przypadkowym połączeniem w trakcie jazdy samochodem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przed instalacją radia warto zainwestować w rozmaite dodatki: adaptery połączeniowe. Podczas montowania radia samochodowego należy pamiętać o cierpliwości. Dlatego że może zdarzyć się tak, że w samochodzie będzie brakowało wielu akcesoriów: głośników, okablowania,  a nawet anteny. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o pociągnięcie głośników oraz okablowania. Podczas montowania radia postaraj się ukryć instalację, ponieważ może ona zostać szybko zniszczona.

Jak podłączyć radio samochodowe w domu?

Radio samochodowe możesz podłączyć również w domu. Wystarczy, że będziesz miał stary głośnik, zasilacz i radio. Masę połącz z czarnym kablem do radia. Przewód w kolorze żółtym i czerwonym podłącz do radioodbiornika. Następnie głośniki podepnij do miejsca, które jest przeznaczone w radiu. Na koniec podłącz zasilacz do prądu i gotowe. Słuchaj cyfrowego radia samochodowego tak długo, jak tylko masz ochotę.