Jak podłączyć radio samochodowe 2 din?
Motoryzacja,  Technologie

Jak podłączyć radio samochodowe 2 din?

Czy masz samochód z cyfrowym radiem samochodowym? A może planujesz wymienić dotychczasowy model radia na urządzenie z androidem? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo należy podłączyć radio samochodowe 2din oraz dodatki do niego.

Jak wybrać radio samochodowe?

Jak podłączyć radio samochodowe 2 din?

Radio samochodowe jest jednym z najpraktyczniejszych elementów wyposażenia każdego samochodu. Wybierając konkretny model radia, należy dopasować je do modelu samochodu. Standardowym rozmiarem jest 1din, który jest stosowany w większości modeli samochodów. Radia samochodowe 2 din zawierają dodatkowe wyposażenie: półkę albo zmieniarkę CD. Obsługuje ono radio multimedialne, ma duży ekran oraz dodatkowo zawiera moduły: bluetooth, nawigację GPS, kamerę cofania oraz tuner TV. Decydując się na  mniejsze radio samochodowe 2 din, upewnij się czy pasuje do modeli auta oraz zawiera podstawowe wtyki zasilająco – nagłaśniające.

Kiedy warto zamontować cyfrowe radio samochodowe?

Kiedy już zdecydujesz się na wybranie odpowiedniego modelu radia wraz z funkcjami, które będą dla Ciebie przydatne, zamontuj nowe. Prace rozpocznij od wyjęcia starego radia z samochodu. Jeśli radio jest wyposażone w ramkę zdemontuj ją. Następnie za pomocą kluczyków wyciągnij poprzedni odbiornik i odłącz wszystkie możliwe kable. Po tym usuń półkieszeń z otworu montażowego. Możesz wykorzystać do tego płaski śrubokręt, który umożliwi Ci podważenie blaszek mocujących. Podczas wymieniania radia z Din 1 na Din 2 zdemontuj wszystkie dodatkowe elementy: półkę, zmieniarkę CD. Następnie zamontuj półkieszeń za pomocą, której radio będzie stabilnie osadzone w samochodzie. Kolejnym krokiem podczas montowania radia 2 din na androidzie jest podłączenie go do fabrycznej instalacji. Pamiętaj o tym, że wszystkie wtyczki mają unikalny kształt, dlatego nie podłączysz ich niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Jak skonfigurować radio z androidem?

Każde radio 2 din z androidem ma wyłączoną funkcję oglądania filmów oraz pozostałych treści multimedialnych. Możesz włączyć tę funkcje za pomocą odpowiedniego przewodu (nazywanego BRAKE). Drugim przewodem, który jest dostępny przy radiu to kabel sygnałowy z kamery. Natomiast zasilanie kamery podłącza się pod żarówkę cofania. Możesz przetestować radio jeszcze przed jego włączeniem oraz montażem, podłącz plus do kabla czerwonego, z kolei minut do kabla żółtego.

Jak podłączyć modem do radia z androidem?

Do radia z androidem możesz podłączyć modem za pomocą emulatora zmieniarki. Przydatny do tego okazuje się moduł bluetooth. Zaletą tego rozwiązania jest prosty montaż urządzenia. Najpierw należy wyjąć radio, a następnie podłączyć urządzenie. Albo wystarczy wprowadzić emulator  z modułem bluetooth  do schowka oraz z mikrofonem. To rozwiązanie można także zastosować w starszych modelach samochodów.

Za pomocą jakich urządzeń jest zasilane cyfrowe radio samochodowe?

Zasilanie radia samochodowego są odpowiedzialne:

  • Masa zasilania – oznaczona jest kolorem czarnym lub brązowym,
  • Zasilanie podtrzymania + 12 V – jego przewód oznaczony jest kolorami: żółtym, czerwonym albo pomarańczowym, poprowadzony jest do klemy dodatniej akumulatora,
  • Zasilanie + 12 (battery) – to przewód w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, zwykle jest podłączany do klemy dodatniej akumulatora.

Jak podłączyć radio samochodowe do głośników?

Do radia samochodowego możesz podłączyć również głośniki. Decydują o tym przede wszystkim kolory kabli. Pojedynczy głośnik możesz podłączyć do dwóch przewodów w tym samym kolorze. Do kolorów przewodów głośnikowych należą: szary ( odpowiedzialny jest za głośnik prawy; biały odpowiedzialny jest za głośnik lewy, fioletowy odpowiedzialny jest za głośnik prawy tylny natomiast zielony jest odpowiedzialny za tylny głośnik lewy.

Dlaczego podczas podłączania radia samochodowego przyda Ci się kostka ISO?

Podłączenie radia samochodowego ułatwi Ci kostka ISO, która jest wyposażona aż w 16 otworów, które umożliwiają mocowanie przewodów. Pozwala na uporządkowanie przewodów w kieszeni montażowej i zabezpieczenie ich przed przypadkowym połączeniem w trakcie jazdy samochodem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przed instalacją radia warto zainwestować w rozmaite dodatki: adaptery połączeniowe. Podczas montowania radia samochodowego należy pamiętać o cierpliwości. Dlatego że może zdarzyć się tak, że w samochodzie będzie brakowało wielu akcesoriów: głośników, okablowania,  a nawet anteny. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o pociągnięcie głośników oraz okablowania. Podczas montowania radia postaraj się ukryć instalację, ponieważ może ona zostać szybko zniszczona.

Jak podłączyć radio samochodowe w domu?

Radio samochodowe możesz podłączyć również w domu. Wystarczy, że będziesz miał stary głośnik, zasilacz i radio. Masę połącz z czarnym kablem do radia. Przewód w kolorze żółtym i czerwonym podłącz do radioodbiornika. Następnie głośniki podepnij do miejsca, które jest przeznaczone w radiu. Na koniec podłącz zasilacz do prądu i gotowe. Słuchaj cyfrowego radia samochodowego tak długo, jak tylko masz ochotę.