Co musisz wiedzieć o serwerach?
Technologie

Co musisz wiedzieć o serwerach?

Serwery są obecnie jednym z najbardziej podstawowych elementów, umożliwiających nam codzienne funkcjonowanie. Do tego stopnia podstawowych – że wiele osób nie ma nawet świadomości kiedy i w jaki sposób z nich korzystają. Przesyłanie wiadomości mailowych, bankowość elektroniczna, udzielanie się w mediach społecznościowych – fizyczną przestrzenią, w której mają miejsce wszystkie te czynności, są właśnie serwery. Jednak czym one tak właściwie są i co powinieneś o nich wiedzieć?

Czym są serwery?

Termin serwer, posiada wiele definicji i wielu specjalistów w dziedzinie informatyki interpretuje je w nieco inny sposób. Najczęściej stosowanym kontekstem, w jakim używa się tego słowa, jest urządzenie lub program, które świadczy usługi na rzecz innych programów lub urządzeń – te nazywane są Klientami. Mowa tutaj oczywiście o procesie całkowicie zautomatyzowanym, który odbywa się w przestrzeni wirtualnej – poprzez sieci, połączenia zdalne czy przewodowe.

Zasadą działania serwerów jest odpowiadanie na żądania obsługi, nadesłane przez Klientów. Użytkowanie serwera w istocie więc składa się z dwóch elementów: Klienta, zgłaszającego żądanie obsługi i serwera, który na to żądanie reaguje, realizując obsługę wedle wpisanego schematu. Najprostszym przykładem będzie tutaj sytuacja, jakich dziennie mają miejsce miliardy.

Załóżmy, że jakiś użytkownik internetu przegląda wyszukiwarkę Google i klika w link, który przenosi go bezpośrednio do pożądanej strony. Cały proces trwa dosłownie ułamek sekundy. W tym czasie jednak dzieje się naprawdę wiele. Klient – czyli w tym przypadku komputer użytkownika przeglądającego wyszukiwarkę, po kliknięciu w link wysyła żądanie obsługi do serwera, w którym znajdują się dane określonej witryny. Serwer w odpowiedzi wyświetla użytkownikowi kod html, przetworzony przez komputer na obraz. Kto by pomyślał, że w czasie naszego codziennego surfowania w internecie aż tyle się dzieje?

Nieco odmiennym modelem komunikacji internetowej jest system peer-to-peer. Wykorzystuje się go najczęściej podczas wymiany plików. Model ten, funkcjonuje w oparciu o przyznanie wszystkim jednostkom, które uczestniczą w procesie przesyłu danych, jednakowych uprawnień. Oznacza to, że Klient pełni jednocześnie funkcję serwera, a serwer – Klienta. Jedno urządzenie równolegle wysyła żądania i odpowiada na nie.

Fizyczna postać serwera – czy może być nim każdy komputer?

Technicznie rzecz biorąc – każdy komputer ma odpowiednie predyspozycje, aby zostać serwerem. Nie każdy jednak powinien pełnić tę funkcję. Wynika to z tego, że urządzenia, które zostały stworzone z myślą o pełnieniu roli serwerów, posiadają szereg zaawansowanych algorytmów i modułów zabezpieczających, które mają zapewnić ich poprawne działanie przez cały okres żywotności.

Serwery umieszcza się w specjalnie zaaranżowanych do tego celu pomieszczeniach – są one wyposażone w odpowiednią wentylację i układ regulujący temperaturę. Ponadto, posiadają po kilka – a czasem nawet kilkanaście dodatkowych zasilaczy i zabezpieczenie w postaci zasilania awaryjnego. Za pomocą wydajnych, wysokiej jakości komponentów oraz specjalnie stworzonego oprogramowania, przystosowuje się je do nieustannej pracy. W serwerach używa się najwyższej jakości procesorów, szybkich i pojemnych dysków twardych i dużej ilości pamięci podręcznej RAM. Wszystkie te zabiegi są wykonywane w celu umożliwienia serwerom funkcjonowania bez przerwy – dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Kto sprawuje pieczę nad serwerami?

Osobę, która jest odpowiedzialna za nadzorowanie, administrowanie i zarządzanie kompleksem serwerów, nazywa się administratorem serwerów. W zakres kompetencji takiej osoby, wchodzi przede wszystkim dbanie o należyte, nieprzerwane działanie serwerów. Administrator serwerów zajmuje się ich optymalizacją, w celu przyspieszenia pracy, a także aktualizowaniem ich oprogramowania, monitorowaniem obciążenia czy też usuwaniem pojawiających się niekiedy, ewentualnych awarii.

Rodzaje serwerów

Na świecie istnieje praktycznie niezliczona ilość rodzajów serwerów. Choć bardzo często nie jesteśmy tego świadomi – korzystamy z nich każdego dnia i to w zasadzie nieustannie. Serwery umożliwiają nam przeglądanie witryn www w internecie, udzielanie się w mediach społecznościowych, pobieranie i słuchanie muzyki w internecie, oglądanie filmów i seriali w serwisach streamingowych czy też pobieranie ich.
Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań serwera jest hostowanie stron internetowych. Taki serwer nazywany jest serwerem www. Jest to komputer, podłączony do sieci internetowej, na którym nagrane zostało odpowiednie oprogramowanie.
Innym, używanym przez każdego, rodzajem serwera, będzie serwer poczty elektronicznej. To właśnie dzięki niemu mamy możliwość przesyłania i odbierania wiadomości mailowych do i od innych osób.

Tego typu zastosowań można spotkać o wiele, wiele więcej. Zasadniczo każda aktywność w internecie, która jest przez nas wykonywana, odbywa się za pośrednictwem serwera. Jeśli porównać sieć internetową do organizmu człowieka – serwery będą jej szkieletem.