Jak poprawnie wykonać zabudowę autolawety?
Transport

Jak poprawnie wykonać zabudowę autolawety?

Jak poprawnie wykonać zabudowę autolawety? Autolaweta jest pojazdem specjalnego przeznaczenia, służącym do przewożenia samochodów, motocykli, maszyn rolniczych, ciągników i wielu innych pojazdów poruszających się na kołach lub gąsienicach. Najczęściej używana jest podczas wystąpienia awarii samochodu osobowego w trasie. Holowanie w przypadku znacznych odległości jest bowiem niemożliwe i pomoc ze strony autolawety jest konieczna.

Pomoc drogowa jest bardzo ciekawym pomysłem na dochodowy biznes. Jedyne czego potrzebujemy do jej rozkręcenia to odpowiedni samochód dostawczy, ponieważ zabudowę do przewozu pojazdów możemy wykonać we własnym zakresie. Podczas jej projektowania oraz finalnego wykonania należy jednak pamiętać o wielu kluczowych rzeczach, które będą miały duży wpływ na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

 

Odpowiedni samochód dostawczy

Jak poprawnie wykonać zabudowę autolawety?Jeżeli zabudowę do autolawety chcemy wykonać we własnym zakresie, należy w pierwszej kolejności posiadać odpowiedni samochód. Musi to być oczywiście auto dostawcze, posiadające dostateczną moc do sprawnego przewożenia uszkodzonych samochodów lub innych pojazdów. Najlepiej byłoby, gdyby samochód dostawczy był możliwie młody oraz posiadał normę emisji spalin na poziomie EURO 5. Dzięki temu będziemy mieli możliwość poruszania się po całej Unii Europejskiej, a także w obrębie większości miast Europy zachodniej. Możliwie nowy samochód oznacza również mniejszy przebieg oraz znacznie niższe ryzyko wystąpienia ewentualnych awarii. Warto zadbać również o naszą wygodę. Podróżując autolawetą pokonujemy bowiem bardzo często dość znaczące odległości. Minimum wyposażenia powinna stanowić więc klimatyzacja oraz radio. Podróżowanie w upalne dni nie będzie wówczas problemem, a odpowiednia temperatura wewnątrz lawety pozwoli na utrzymanie wysokiego skupienia podczas jazdy.

Z jakich materiałów wykonać zabudowę?

Waga standardowego samochodu osobowego to ok. 1500 kg. Zdarzają się jednak znacznie cięższe samochody, których masa może dochodzić nawet do 3500 kg. Jeżeli autolawetą planujemy przewozić nie tylko auta osobowe, ale również inne pojazdy i urządzenia mechaniczne, wówczas warto zadbać o wykonanie zabudowy z odpowiednich materiałów. Należy pamiętać również o tym, że zabudowa powinna być możliwie lekka, aby nie obciążać nadmiernie samochodu, na którym jest montowana. Najlepszym materiałem do wykonania takiej zabudowy będzie więc aluminium, które łączy w sobie stosunkowo niską wagę z bardzo wysoką wytrzymałością. Chodzi tutaj przede wszystkim o wytrzymałość na obciążenia statyczne i mechaniczne, które występują podczas przewożenia pojazdów na lawecie. Oczywiście zabudowę można wykonać również z innych stopów metali, ale należy liczyć się z tym, że będzie ona bardzo ciężka. Negatywnie wpłynie to nie tylko na spalanie paliwa, ale również na mobilność i efektywność prowadzenia. Bardzo ważne w przypadku autolawety są również najazdy. W ich przypadku konieczne jest wzmocnienie odpowiednimi profilami, ceownikami lub płaskownikami. Podczas wjazdu auta na lawetę, najazdy przyjmują bardzo duże obciążenie. Wykonanie ze zbyt słabego materiału lub brak odpowiedniego wzmocnienia będą skutkowały wyginaniem się ich lub w najgorszym wypadku złamaniem. Jest to bardzo negatywne zjawisko, ponieważ w jego efekcie może dojść do uszkodzenia lawety oraz pojazdu, który jest nie nią wciągany.

Odpowiednia wciągarka

Każda autolaweta powinna być wyposażona we wciągarkę elektryczną. Podczas projektowania i wykonywania zabudowy, w jej centralnym punkcie przy kabinie należy przeznaczyć na nią odpowiednią ilość miejsca. Wciągarka jest elementem, bez którego użytkowanie lawety i przewożenie busów będzie niemożliwe. Jej zadaniem jest bowiem wciąganie aut oraz innych pojazdów na zabudowę. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której uszkodzony pojazd należy wepchnąć na lawetę przy użyciu ludzkich mięśni. W przypadku wielu nowoczesnych samochodów byłoby to wręcz niemożliwe, ze względu na ich wysoką masę. Podczas zakupu wciągarki należy zwrócić szczególną uwagę na jej moc oraz jakość wykonania. Nie powinniśmy wybierać tańszych produktów, ponieważ będzie się to wiązało z obniżoną jakością. Takie wciągarki bardzo często ulegają przepaleniu lub innych awariom, uniemożliwiając prawidłowe użytkowanie autolawety.

Pozostałe elementy konieczne do pracy

Jeżeli wykonaliśmy we własnym zakresie zabudowę do autolawety, kolejnym krokiem jest jej odpowiednie oświetlenie. Lawety samochodowe są zazwyczaj dość długie. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, konieczne jest więc zamontowanie po bokach oświetlenia obrysowego. Warto zainwestować również w solidną i mocną lampę LED, która będzie oświetlała zabudowę w przypadku pracy po zmroku. Taka lampa znacznie ułatwi nam prawidłowy załadunek w nocnych warunkach. Ze względu na charakter pracy, autolaweta powinna posiadać również odpowiednie oświetlenie awaryjne. Chodzi tutaj przede wszystkim o pomarańczowe ,,koguty” montowane na dachu szoferki. W przypadku obsługiwania miejsca wypadku drogowego, oświetlenie takie będzie informować innych kierowców o naszej pracy, zapewniając tym samym odpowiednie bezpieczeństwo.