Categories Budownictwo Usługi

Jak wyglądają kontenery mieszkalne?

Jak wyglądają kontenery mieszkalne? Wiele osób marzy o budowie własnego domu. Niestety obecnie w naszym kraju wiąże się to z ogromnym kosztem. Z jednej strony musimy bowiem zakupić działkę budowlaną, a z drugiej wybudować i urządzić dom. Oczywiście możemy skorzystać w tym wypadku z kredytu hipotecznego, ale do jego zaciągnięcia musimy wykazywać dość duże dochody oraz posiadać pokaźny wkład własny. Budowa domu metodą tradycyjną to koszt ok. 700 000 zł. Na taki kredyt mogą sobie pozwolić jedynie osoby wykazujące bardzo duże dochody każdego miesiąca.

Szukając alternatyw dla tradycyjnych domów, warto zastanowić się nad zakupem kontenerów mieszkalnych. Dzięki nowoczesnym technologiom, rozwiązanie to stało możliwe do wykorzystania nie tylko na chwilę, ale również na stałe. Jeszcze kilka lat temu takie kontenery wykorzystywane były najczęściej jako tymczasowe hotele pracownicze. Dziś znajdziemy wiele firm, które potrafią przygotować kontener w taki sposób, aby nie odbiegał wyglądem od tradycyjnego domu. Staje się to więc ciekawa i zdecydowanie tańsza alternatywa dla budownictwa. Należy się jednak zastanowić jak wyglądają kontenery mieszkalne i jak się w nich mieszka?

Czym są kontenery mieszkalne?

kontenery-morskieJest to najbardziej ekonomiczna i jednocześnie najtańsza forma posiadania własnego domu. Kontenery mieszkalne możemy podzielić na jedno-modułowe oraz na takie składające się z wielu modułów. Jaka sama nazwa mówi, kontener jedno-modułowy będzie zbudowany z czterech ścian i dachu. W przypadku kontenerów wielo-modułowych, będziemy mieli do czynienia z kilkoma połączonymi ze sobą, dzięki czemu powierzchnia mieszkaniowa będzie zdecydowanie większa. Kontenery mieszkalne są póki co mało popularne w naszym kraju. Może to nieco dziwić, ponieważ na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych są bardzo chętnie kupowane i wykorzystywane na co dzień. W naszym kraju póki co są najchętniej wykorzystywane przez branże turystyczną. Idealnie sprawdzają się bowiem jako domki letniskowe w ośrodkach wypoczynkowych.

Z czego składa się kontener mieszkalny?

Każdy kontener przeznaczony do zamieszkania może zastąpić tradycyjny dom lub mieszkanie. Składa się zazwyczaj z małego pokoju, w którym znajdziemy łóżko, stół czy miejsce na telewizor. Znajdują się tam również aneks kuchenny z potrzebnym do gotowania i przechowywania żywności sprzętem. W każdym kontenerze znajduje się również węzeł sanitarny, czyli toaleta, prysznic i umywalka. Nie musimy się martwić o ciepłą wodę, ponieważ kontenery mieszkaniowe wyposażone są w przepływowe ogrzewacze wody. Oczywiście w cenie otrzymujemy również solidne drzwi zewnętrzne i okna PVC. Dzięki temu w środku możemy czuć się bezpiecznie. W przypadku ogrzewania mamy dużo opcji do wyboru, jednak najbardziej popularne w przypadku kontenerów jest ogrzewanie elektryczne. Służą do tego energooszczędne piecyki, które w zupełności wystarczają do ogrzania małej powierzchni. Co bardzo ciekawe, wnętrze kontenera mieszkalnego może zostać urządzone tak, jak będziemy tego chcieli. Ściany można pomalować, a na podłodze ułożyć panele lub wykładzinę. Takie zabiegi sprawiają, że wnętrze staje się miłe i przytulne.

Sprawdź koniecznie:

Specyfikacja techniczna kontenerów przeznaczonych do mieszkania

W przypadku kontenerów jedno-modułowych, mamy zazwyczaj do czynienia z rozmiarem 606 cm x 244 cm, przy wysokości ok. 250 cm. Daje to około 15 metrów kwadratowych powierzchni do zamieszkania. Elementy konstrukcyjne oraz podłoga wykonane są z bardzo wytrzymałych metali, zabezpieczonych odpowiednio przed niekorzystnym działaniem korozji. Dach również wykonany jest z metalu, co znacznie zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji, a sufit z grubej płyty warstwowej. Oczywiście każdy kontener posiada system odprowadzania wody opadowej, która może zbierać się na dachu. Przy użyciu tradycyjnych rur PVC woda odprowadzana jest do gruntu. Podłogi wykonane są zazwyczaj z blachy trapezowej, do której następnie przykręcana jest gruba płyta OSB i następnie w zależności od upodobań klienta – wykładzina lub panele podłogowe. Kontenery posiadają również kompletną instalację elektryczną jednofazową. Pozwala ona na bezpieczne używanie wszystkich potrzebnych do życia urządzeń AGD. W standardzie klienci otrzymują również ogrzewanie elektryczne w przedsionku, pokoju oraz łazience. Dzięki temu nawet w chłodne i zimne dni nie musimy się martwić o niskie temperatury wewnątrz kontenera. Przedsionek oraz pokój posiadają wentylację grawitacyjną, czyli popularne również w budownictwie tradycyjnym kratki wentylacyjna. W łazience natomiast, wentylacja wspomagana jest mechanicznie. Cała instalacja wodno-kanalizacyjna wykonana jest z wysokiej jakości rur PVC, dzięki czemu nie musimy martwić się ewentualnymi awariami.

Standardowe wyposażenie

kontenery-morskie-uzywaneKażdy kontener mieszkaniowy posiada wyposażenie standardowe. W przypadku łazienki możemy zaliczyć tutaj kompakt WC, prysznic, umywalkę, półkę z lustrem oraz elektryczny podgrzewacz wody. W przypadku pokoju otrzymujemy wyposażony w sprzęt AGD aneks kuchenny. Pozwala on na przygotowywanie posiłków oraz bezpieczne przechowywanie żywności. Oczywiście wiele firm zajmujących się budowaniem takich kontenerów umożliwia urządzenie według indywidualnych potrzeb klienta. Dość ubogie standardowe wyposażenie nie powinno więc zrażać nas do pomysłu zakupu kontenera mieszkalnego.

Polecamy:

About The Author

More From Author