Wnętrza

Jak wybrać pościel dla dzieci?

Wybór pościeli dla dzieci może okazać się nie lada wyzwaniem, ponieważ na rynku jest ich spory wybór. Każde dziecko zasługuje na komfort snu, bez względu na wiek. Idealna pościel dla dzieci powinna być przede wszystkim wykonana z przyjemnego materiału, być naturalna i zgodna z odpowiednimi standardami bezpieczeństwa. Im mniejsze dziecko, tym więcej śpi. W niniejszym artykule doradzamy, jaka pościel dla dzieci jest najlepsza i na co warto zwracać uwagę dokonując jej zakupu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Pościel dla dzieci – materiał

Najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonuje się pościel dla dzieci, jest zdecydowanie bawełna różnego rodzaju. Wybiera się ją z wielu względów, ale przede wszystkim dlatego, że jest włóknem naturalnym, wyróżnia się odpornością na rozciąganie, nie uczula i nie elektryzuje się https://www.lamilani.pl/pl/c/Posciel/77. Nadaje się zarówno na lato, jak i na zimę. Do najczęściej wybieranych włókien bawełnianych zaliczamy:

  • Batyst – delikatny, podatny na uszkodzenia, ale lekki i idealny na lato.
  • Perkal – wytrzymały, gruby oraz gładki, ale wymagający prasowania.
  • Dżersej – najbardziej trwały i najlepszy jakościowo jest ten o gęstym splocie.
  • Adamaszek – twardy, gruby oraz delikatnie połyskującym.

Popularna jest także flanela – miękka w dotyku, satyna – idealna na letnie dni oraz kora – często wybierana na pościel całoroczną.

 

Wypełnienie pościeli dla dzieci – co należy wiedzieć?

Oprócz wyboru materiału na pościel dla dzieci, rodzaj jej wypełnienia jest również istotny. Wyróżniamy kilka rodzajów wypełnień, to znaczy:

  • Wełna – pościel wełniana jest idealnym termoizolatorem i stanowi dobrą wentylację, dzięki czemu jest dobra również na lato. Jest trafnym wyborem dla osób uczulonych na roztocza, ale odradzana uczulonym na wełniane wyroby. Jest ona niezwykle higroskopijna, dzięki czemu wchłania wilgoć wywołaną poceniem się.
  • Wypełnienie syntetyczne/antyalergiczne – pościele antyalergiczne oraz syntetyczne są najczęściej wypełnione styropianowym granulatem, są miękkie, dobrze izolują ciepło i nie powodują uczuleń. Ponadto, wypełnienia antyalergiczne nie są ciężkie, dzięki czemu skóra nie poci się. Są one również odporne na odgniatanie się – zawsze powracają do pierwotnego kształtu.
  • Puch/pierz – puch w przeciwieństwie do pierza ma bardzo dobre właściwości grzewcze oraz jest lżejszy. Alergicy nie powinni wybierać naturalnych wypełnień. Puch oraz pierze są podatne na rozwijanie się drobnoustrojów.

DODATKOWO POLECAMY:

 

 

Design pościeli dla dzieci

Pewne jest jedno – pościel z postacią z ulubionej bajki dziecka bądź w uwielbianej barwie sprawi, że odpoczynek w takiej pościeli będzie jeszcze przyjemniejszy. Jeżeli wygląd pościeli nie będzie podobał się dziecku, to z pewnością nie będzie ono zadowolone i nie będzie zachęcać do spania. Dziecko szybciej zaśnie, kiedy będzie mogło położyć się pod kolorową pościel z nadrukowanym bajkowym bohaterem. Jeżeli chodzi natomiast o starsze dzieci i nastolatków, to trafionym wyborem będzie z pewnością pościel o modnych i nowoczesnych wzorach. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co spodobałoby się naszemu dziecku, weźmy je ze sobą na zakupy i pozwólmy wskazać, co mu się podoba. Dzięki temu nie dokonamy złego wyboru.

 

Odpowiednie wykończenie pościeli dla dzieci

Wykończenie dziecięcej pościeli jest bardzo ważne, ponieważ tylko odpowiednie szycie i staranność wykonania zapewni komfortowy sen oraz bezpieczeństwo podczas snu. Warto zwracać uwagę na jakość, ponieważ trwałość oraz gładkość powierzchni tkaniny zapewni dziecku przyjemny wypoczynek. Oprócz tego istotny jest sposób, w jaki zamykane są poszewki – najlepszym wyborem w przypadku pościeli dla dzieci jest zamykanie na zamek, dzięki czemu do wypełnienia kołdry nie przedostają się zanieczyszczenia oraz drobnoustroje.

 

Jak dbać o pościel dziecka? O czym warto pamiętać?

Kupując pościel dla dzieci należy przede wszystkim wyprać ją przed jej pierwszym założeniem, ponieważ skóra dziecka jest delikatna i podatna na podrażnienia. Jeżeli chodzi o temperaturę w jakiej powinna być prana to wystarczy 60 stopni, aby pozbyć się wirusów, bakterii oraz pleśni https://www.lamilani.pl. Nie musi być to 90 stopni. Po wypraniu pościeli dobrze jest ją wyprasować, aby pozbyć się z niej roztocza i pasożytów. Warto także pamiętać, aby wybierać hipoalergiczne proszki do prania oraz unikać produktów z fosforanami, barwnikami czy substancjami zapachowymi, aby zapobiec powstawaniu reakcji alergicznym czy podrażnieniom, a nawet chorobom skóry takim jak AZS. Warto także zadbać o to, aby pościel została dokładnie wypłukana w celu usunięcia pozostałości detergentu. Nie każdy również jest świadomy tego, że stosowane do nadawania odpowiedniego koloru barwniki mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę. Im ciemniejszy i bardziej kolorowy jest komplet pościeli, tym więcej farby oraz środków zabezpieczających zawiera. Dlatego tak istotne jest nawet dwukrotne wypranie zakupionej pościeli w celu pozbycia się z niej nadmiaru szkodliwych substancji. Jeżeli zaś chodzi o pościele bez toksycznych składników, to warto wybierać taką, która posiada certyfikat Oeko-Tex.