Z pomocy lekarza ortopedy korzystamy najczęściej w przypadku złamań kończyn. Niemniej jednak pacjenci ortopedów skarżą się również na problemy ze stawami czy nawet kośćmi. Pozostaje kwestia, czy udać się do ortopedy w Szczecinie w ramach NFZ, czy też szukać gabinetów prywatnych? Odpowiadamy.
Czas oczekiwania na wizytę
Jeśli zdecydujemy się na wizytę finansowaną z Funduszu, to będziemy musieli na nią poczekać przynajmniej kilka dni. Często jednak terminy są znacznie bardziej odległe. W pilnych przypadkach typu złamanie pacjent zostanie przyjęty do ortopedy w Szczecinie wcześniej. Niemniej jednak jeśli na skierowaniu nie jest napisane “pilne” lub “na cito”, możemy oczekiwać na wizytę nieco dłużej. Jeśli zaś chcemy udać się do ortopedy w Szczecinie prywatnie, to wizytę możemy umówić jeszcze tego samego dnia, którego zgłosimy się do poradni. Często potrzebujemy pomocy lekarza od razu, dlatego skorzystanie z wizyty prywatnej wydaje się być w tym przypadku lepszym rozwiązaniem. Problemem jest tutaj dostępność lekarzy ortopedów. W Szczecinie działa wiele gabinetów publicznych, ortopedzi przyjmują pacjentów również w szpitalu. Gabinetów prywatnych działa mniej, a co więcej lekarze przyjmują w nich pacjentów tylko w wybrane dni i w wybranych godzinach. Jeśli więc potrzebujemy pomocy na przykład w związku ze złamaną kończyną, to lepiej będzie udać się od razu do szpitala. Tam pomoc powinniśmy otrzymać od razu, jednak dotyczy to tylko i wyłącznie przypadków bardzo pilnych.
Polecamy uwadze:
- operacja kręgosłupa lędźwiowego Szczecin https://ortho-expert.pl/operacje-kregoslupa-szczecin/
- operacja kręgosłupa skolioza Szczecin https://ortho-expert.pl/oferta/kregoslup-operacje/
Koszty wizyty
W przypadku wizyty u ortopedy w Szczecinie na NFZ nie zapłacimy ani grosza. Warunek jest jeden – musimy podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeśli nie mamy ubezpieczenia, za wizytę będziemy musieli zapłacić według cennika danej poradni. Niemniej jednak większość z nas podlega ubezpieczeniu, więc może korzystać ze świadczeń za darmo. Jeśli zaś chcemy udać się na wizytę prywatną, to będziemy musieli ją opłacić z własnej kieszeni. Niestety, jednorazowa wizyta sporo kosztuje. Przeciętnie ceny wahają się od 150 do nawet 300 zł. Mowa oczywiście o pojedynczej wizycie, która nie obejmuje dodatkowych badań lub leków. Jeśli lekarz zleci dodatkowe badania, to będziemy musieli za nie zapłacić również we własnym zakresie. Przepisane leki zwykle również musimy wykupić bez dodatkowych zniżek. Nie będziemy musieli jednak płacić za leczenie szpitalne, jeśli lekarz wystawi na skierowanie do placówki. Niemniej jednak w dalszym ciągu musimy pamiętać, że na pełne leczenie wydamy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Niektórzy korzystają więc z leczenia mieszanego, aby nieco obniżyć koszty. Oznacza to, że część wizyt odbywamy na NFZ, część zaś prywatnie. Jest to dobre rozwiązanie. Powinniśmy jednak pamiętać, aby leczyć się w obu przypadkach u tego samego specjalisty. Dzięki temu kuracja będzie kompleksowa. Wyjątkiem jest sytuacja, w której chcemy poznać opinię innego lekarza specjalisty.
Usługi najwyższej jakości
Pamiętajmy, że zarówno ortopedzi przyjmujący pacjentów w ramach NFZ, jak i prywatnie, wykazują się dużym profesjonalizmem. Nie musimy więc przyjmować, że lekarz w prywatnym gabinecie będzie w stanie lepiej nam pomóc. W praktyce ci sami lekarza, który przyjmują pacjentów w ramach Funduszu prowadzą także gabinety prywatne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że lekarz w poradni publicznej, a w szczególności przyszpitalnej, dysponuje zwykle lepszym sprzętem. Co więcej, jest on w stanie od razu skierować nas na leczenie szpitalne, jeśli uzna to za konieczne. Może wykonać wszelkie, niezbędne badania w ciągu jednej wizyty. Takiej możliwości zwykle nie mamy w gabinecie prywatnym. Lekarze często nie mają wystarczających środków ani możliwości, żeby wyposażyć swój gabinet w profesjonalny sprzęt, na przykład aparat do rentgena. Co więcej, lekarz w poradni może od razu przeprowadzić konsultację z innym specjalistą.
Co wybrać?
W dzisiejszych czasach pacjenci bardzo często decydują się na leczenie prywatne zamiast korzystać z usług ortopedy w ramach NFZ. Czy jest to dobry wybór? Jeśli tylko zależy nam na otrzymaniu szybkiej pomocy, z pewnością tak. Co więcej, nie każdy chce leczyć się w ramach NFZ – woli kameralne, prywatne gabinety. Pamiętajmy jednak, że wizyta będzie sporo kosztować. Pacjent musi mieć na uwadze, że czasami wizyta na NFZ zwyczajnie nie jest możliwa. Aby się na nią umówić potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego. Skierowanie jest potrzebne tylko na pierwszej wizycie – na kolejne przychodzimy już normalnie, bez dodatkowego skierowania od lekarza rodzinnego bądź innej specjalizacji. Jeśli lekarz nie wystawi takiego skierowania z jakichkolwiek powodów, to musimy udać się na wizytę prywatnie. Nie mamy bowiem możliwości umówić się na wizytę w ramach NFZ bez skierowania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zgłaszamy się na szpitalny oddział ratunkowy. Wtedy zostaniemy skierowani na konsultację do ortopedy bez skierowania, w ramach przeprowadzanej diagnostyki. Niemniej jednak zgłosić do szpitala możemy się jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy potrzebujemy pilnie otrzymać pomoc.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
www.ortho-expert.pl |