OC przewoźnika cena
Transport,  Usługi

OC przewoźnika cena

OC przewoźnika cena – ile może nas kosztować? Coraz większa liczba firm zajmuje się drogowym transportem drogowym. Kluczowe jest wówczas zawarcie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Przedsiębiorcy często decydują się również na OC przewoźnika – jest to ochrona dobrowolna, jednakże w wielu przypadkach wydaje się być niezbędna.

Czym jest OC przewoźnika? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia przewoźnika? Ile może kosztować nas OCP? O jakich dodatkowych ubezpieczeniach warto pamiętać? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym jest OC przewoźnika?

OC przewoźnika cena
OC przewoźnika cena

OC przewoźnika to ubezpieczenie, które w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Przez wielu nazywane jest skrótowo ubezpieczeniem OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/. Warto mieć świadomość tego, że przedsiębiorcy oferujący usługi przewozowe są istotnym ogniwem w łańcuchu dostaw. W momencie, kiedy towar zostanie przejęty, wówczas to właśnie przewoźnik jest za niego odpowiedzialny. Niejednokrotnie przedmioty przewożone są do krajów, które znajdują się w odległych krajach. Podczas transportu bardzo często zmieniają się warunki atmosferyczne, natomiast przedmioty zlecającego mogą ulec uszkodzeniu. Są to tylko niektóre z powodów, dla których OCP jest niemalże niezbędne w przypadku transportowej działalności. OC przewoźnika to sposób na zabezpieczenie przedsiębiorcy przed odpowiedzialnością, która jest ponoszona w związku z zawarciem przewozowej umowy. Jeśli podczas transportu ładunek uszkodzi się, wówczas zakład ubezpieczeń ponosi finansową odpowiedzialność. W praktyce oznacza to, że zleceniodawca otrzyma należne mu odszkodowanie. Przewoźnicy każdorazowo powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest to sposób na zabezpieczenie biznesu.

Odpowiedzialność przewoźnika określa się przez konwencję CMR, a także przez ustawę Prawo przewozowe. W sytuacji, gdy nie posiada on przewoźnika drogowego, wówczas istnieje możliwość ponoszenia odpowiedzialności z tytułu różnorodnych zdarzeń. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Firma transportowa powinna zająć się odpowiednim zabezpieczeniem transportu. Mowa nie tylko o niezbędnych pasach, ale również o przewożeniu przedmiotów w odpowiednich warunkach, m.in. w odpowiedniej temperaturze, jeśli zajmujemy się artykułami żywnościowymi. OC przewoźnika cena nie należy do najwyższych, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie. Nie zapominajmy o solidnym zabezpieczeniu ładunku podczas postoju- kierowca zmuszony jest do wybierania takiego miejsca, które będzie bezpieczne, oświetlone, w okolicach kamer. Niemniej istotne jest przygotowanie towarów do rozładunku, wydanie ładunku osobom uprawnionym, a także poruszanie się po drodze zgodnie z zasadami ruchu drogowego. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia przewoźnika?

OC przewoźnika cena jest bardzo atrakcyjna, jednakże nie jest to jedyny czynnik, który powinien być brany pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Zwróćmy uwagę na sumę gwarancyjną. Jest to górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Dodatkowo weźmy pod uwagę wartość ładunków, które przewozimy. Warto mieć świadomość tego, że istnieją również takie oferty, w których suma jest pomniejszana o kwotę odszkodowania, które zostało wypłacone. Niemniej istotne są zasady parkowania. Dowiedzmy się czy kierowca zmuszony jest do parkowania jedynie w strzeżonych miejscach. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zasięg terytorialny obowiązywania OCP. Skupmy się na tym czy OC przewoźnika obowiązuje zarówno w ruchu krajowym, jak również tym międzynarodowym. Nie w sposób nie wspomnieć o wyłączeniu odpowiedzialności. W niektórych przypadkach ubezpieczenie OCP nie będzie wypłacane. Ostatnim aspektem, który warto przeanalizować, to rozszerzenie zakresu odpowiedzialności na wykonawców.

Ile może kosztować nas OCP?

OC przewoźnika cena zależna jest od różnorodnych czynników. Największe znaczenie ma suma ubezpieczenia- im jest ona większa, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Niemniej istotne są dodatkowe klauzule w zakresie ochrony. Wpływ na koszty może mieć również historia przebiegu ubezpieczenia, a mianowicie liczba szkód, które zostały zgłoszone w ramach ubezpieczenia. OC przewoźnika cena może wynosić od kilkuset złotych rocznie. Jeśli jednak suma gwarancyjna będzie wyższa niż standardowe, wówczas musimy liczyć się z kosztem wynoszącym nawet kilka tysięcy złotych. 

O jakich dodatkowych ubezpieczeniach warto pamiętać?

Jeśli korzystamy z usług firm transportowych na własną rękę, wówczas powinniśmy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć ładunek na własną rękę. Nie możemy zapominać, że OC przewoźnika https://najjj.pl/oc-przewoznika-cena/ ma pewne ograniczenia, które dotyczą chociażby maksymalnej wysokości odszkodowania za kilogram wagi ładunku. Dodatkowo istnieje szereg okoliczności, w których odpowiedzialność osoby transportującej jest wyłączona. Mowa chociażby o szkodach, które są spowodowane przez siły wyższe, które nie są od nas zależne.