Wiązary dachowe
Budownictwo

Wiązary dachowe

Drewno jest odnawialnym surowcem naturalnym i jest również lekkie. Na dzisiejszym rynku budowlanym domy szkieletowe są z jednej strony ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, a jednocześnie lekkie i łatwe w montażu. Nasze wiązary dachowe są zgodne z obowiązującą normą dotyczącą konstrukcji prefabrykatów metalowych ząbkowanych. Do ich produkcji wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości drewno czterostronnie strugane (C24), atestowane metalowe płyty zębate oraz duże doświadczenie w zakresie projektowania. Połączenie dobrych umiejętności budowlanych i doświadczenia z odpowiednimi materiałami pomaga nam tworzyć zdrowe, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska wiązary dachowe drewniane.

Drewno na wiązary dachowe

Drewno konstrukcyjne na wiązary dachowe to technicznie suszone naturalne drewno o wilgotności do 18%. Produkt wykonany z części wzdłużnych, w celu uzyskania jak najdłuższych elementów konstrukcyjnych budynku. Do klejenia stosujemy klej poliuretanowy, pozostawiając niewidoczne połączenie. Drewno chronimy przed działaniem czynników atmosferycznych od zewnątrz, w zależności od obszaru użytkowania, poprzez impregnację lub lakierowanie. W przypadku konstrukcji wiązarów dachowych mówimy o naturalnym drewnie, kiedy drewniane deski skleja się warstwami, aby uzyskać większe i dłuższe elementy budowlane. Nasza oferta produktów z drewna klejonego warstwowo zawiera elementy wykonane z wysokiej jakości drewna świerkowego lub sosnowego.

Wiązary dachowe drewniane mają konstrukcję kratownicową i ramową i są produkowane w naszej firmie. Wybór projektu i obliczenia przekroju elementów konstrukcji przeprowadzane są przez naszego wykwalifikowanego specjalistę. Wiązar składa się z pasów górnych i dolnych, stojaków oraz elementów ukośnych. Nasze konstrukcje powstają z połączeniami w węzłach na metalowych blachach zębatych.

Wytrzymałe wiązary dachowe na obciążenia i uderzenia

Na konstrukcję nośną dachów spadzistych wpływają przede wszystkim obciążenia śniegiem, ciężarem własnym i wiatrem. Ponadto dolne pasy wiązarów mansardowych mogą przenosić obciążenie z poddasza i znajdującego się pod nim stropu parteru. W trójprętowych wiązarach  drewnianych górny pas jest ściśnięty, a dolny naciągnięty. Na styku górnego i dolnego pasa wiązarów dachowych siła ściskająca działająca w kierunku nogi krokwi (pod kątem V) jest równoważona przez siłę rozciągającą działającą w kierunku dolnego pasa oraz pionową siłę ściskającą od lokalne obciążenie ściany nośnej. Znając sumę obciążeń działających na górny pas wiązarów można obliczyć wartość siły ściskającej działającej w kierunku krokwi nogę oraz wartość siły rozciągającej działającej w kierunku dolnego pasa.

Odpowiedzialność za produkcję i montaż wiązarów dachowych

Jako producent i dostawca wiązarów dachowych z drewna jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie, że są one zgodne z deklarowanymi właściwościami technicznymi oraz wymaganiami aktualnej dokumentacji. Jesteśmy też wykonawcą na placu budowy i odpowiadamy za prawidłowy montaż wiązarów oraz przestrzeganie instrukcji montażu.

Wiązary dachowe
Wiązary dachowe

Wiązary dachowe drewniane można montować na różne sposoby. Małe wiązary domu jednopiętrowego mogą być montowane ręcznie przez dwie osoby. Korzystanie z dźwigu umożliwia szybsze i łatwiejsze wykonanie tej samej pracy i jest obowiązkowe, gdy wiązary są duże, a dom ma więcej niż 2 piętra. Przed rozpoczęciem montażu należy zaznaczyć na mauerlatach (górnych listwach ścian nośnych) wszystkie miejsca montażu wiązarów. Konieczne jest również zbudowanie rusztowania nieco poniżej górnego opasania podłużnych ścian nośnych na zewnątrz lub wewnątrz domu.

Z reguły wiązary drewniane dostarczamy paczkach, spiętych taśmami stalowymi. Pakiety muszą być podnoszone na górne wykończenie ścian nośnych i instalowane tak, aby możliwe było rozłożenie ich indywidualnie w każdym kierunku. Paczki muszą być bezpiecznie przymocowane za pomocą wiązań, na przykład za pomocą deski do wiązarów szczytowych. Jeśli projekt przewiduje montaż osłoniętych paneli szczytowych, to w tym przypadku najpierw montujemy panele szczytowe, jeśli ich nie ma, montujemy zwykłe wiązary, a następnie osłonięte.

Po zamontowaniu wiązarów szczytowych i sprawdzeniu ich wypoziomowania przeciągamy linkę wzdłuż nawisów gzymsów i montujemy wiązary pośrednie wzdłuż linki, aby zapewnić wymaganą szerokość nawisów dachowych. Przed zdjęciem metalowych taśm pakunkowych zakładamy szynę na pakiet kratownicy i wbijamy jeden gwóźdź w górny pas każdego wiązara. Następnie są połączone wzdłużnymi szynami montażowymi, na których również zaznaczamy miejsca ich instalacji. Wiązary można następnie pojedynczo odłączać od opakowania i przenosić do miejsc instalacji. Najpierw należy przymocować wiązary do szyn montażowych, a następnie przybić je do górnej listwy ścian nośnych. Po zamontowaniu wszystkich wiązarów na swoich miejscach mocujemy jedną szynę montażową z oznaczeniami na dolnym pasie wiązarów, a drugą szynę montażową na górnych pasach.  

Dlaczego warto wybrać drewniane wiązary dachowe?

W zależności od projektu, oszczędność drewna może sięgać nawet 40% w porównaniu z tradycyjnymi drewnianymi konstrukcjami dachowymi. Podczas projektowania wiązarów dachowych program uwzględnia wszystkie możliwe scenariusze obciążenia: śnieg, wiatr, pokrycia dachowe, izolacje, wystrój wnętrz itp., zapewniając w ten sposób maksymalną wytrzymałość konstrukcji. Oferujemy szybki montaż konstrukcji dachowych, co sprawia, że konstrukcja dachu jest mniej uzależniona od warunków atmosferycznych. Dzięki drewnianym wiązarom dachowym możemy tworzyć duże rozpiętości bez dodatkowych podpór, belek czy nośnych ścian wewnętrznych. Są stosowane zarówno przy budowie nowego budynku, jak i przy renowacji istniejących konstrukcji dachowych.