Categories Usługi Zdrowie

Masaż kręgosłupa – jak często można go wykonywać?

Masaż kręgosłupa stanowi jeden z rodzajów masażu leczniczego. Bazuje on na technikach masażu klasycznego, choć masażem klasycznym, sam w sobie, nie jest. Zwykle lekarze zalecają jego wykonywanie osobom z przeciążeniami czy niedowładami w obrębie kręgosłupa. Jak często pacjent może się na niego zgłaszać? Odpowiadamy.

Masaż kręgosłupa na NFZ

Zacznijmy od kwestii, która najbardziej interesuje wielu pacjentów, czyli od częstotliwości wykonywania masażu kręgosłupa w ramach NFZ. Lekarze mają możliwość wypisać skierowanie na tego typu masaż swoim pacjentom. Dla nich jest to bardzo wygodne, ponieważ za taki masaż nie muszą w ogóle płacić. Niemniej jednak wykonanie masażu na NFZ ma kilka wad. Przede wszystkim pacjent bardzo długo musi oczekiwać na wyznaczenie mu wizyty u masażysty. Wynika to z faktu, iż niewiele gabinetów ma podpisaną umowę z Funduszem. Czasami czas oczekiwania wynosi nawet kilka miesięcy. Przypomnijmy, że pacjent z bólem kręgosłupa  potrzebuje pomocy niemalże od razu. Tymczasem w ramach NFZ niestety, nie ma szansy na jej otrzymanie. Nawet, jeśli na skierowaniu widnieje dopisek „pilne”, to pacjent może mieć wyznaczoną wizytę dopiero za kilka tygodni. Kolejnym minusem jest fakt, iż pacjent nie będzie miał wykonywanych zabiegów codziennie. To – ponownie – wynika ze znacznego obłożenia gabinetów masażystów. Eksperci podkreślają, że masaż kręgosłupa powinno się wykonywać nawet i codziennie. W przypadku niektórych pacjentów można to robić co 2-3 dni, czasem nawet raz w tygodniu. Niemniej jednak w większości przypadków otrzymanie terminu tydzień po tygodniu w ramach NFZ jest niemożliwe. Nawet, jeśli uda nam się otrzymać termin na codzienne zabiegi, to każdego dnia zostanie wykonany tylko jeden. Tymczasem lekarze zalecają, aby wykonać 5-10 zabiegów w jednej serii. Zgodnie z przepisami, na NFZ jeden pacjent może mieć wykonanych maksymalnie 5 zabiegów dziennie. Jeżeli zaś potrzebuje większej ich ilości, to będziemy musiał zgłosić się na wizytę w kolejnym dniu.

Polecamy uwadze:

Masaż kręgosłupa prywatnie

W przypadku uczęszczania na masaż kręgosłupa prywatnie, obowiązują nieco inne zasady. Przede wszystkim, w przypadku NFZ, to lekarz zleca ilość zabiegów, jak ma zostać przeprowadzona. Tymczasem w przypadku wizyt prywatnych decyduje fizjoterapeuta bądź po prostu masażysta z odpowiednimi uprawnieniami. Zanim podejmie on decyzję odnośnie tego, jak często będzie wykonywał masaż, przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad. Oceni dokumentację medyczną, której pacjent nie może zapomnieć zabrać, w szczególności na pierwszą wizytę. W przypadku masażu kręgosłupa na ogół obowiązuje jedna zasada. Może być on wykonywany codziennie lub co 2-3 dni. W przypadku niektórych pacjentów możemy ograniczyć ilość zabiegów do jednego w tygodniu. Niemniej jednak zawsze decyduje o tym specjalista, na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. Nie dziwmy się, że dostaniemy zalecenie stawienia się w gabinecie masażysty codziennie, podczas gdy inna osoba jedynie raz w tygodniu. Ilość zalecanych zabiegów może maleć, w miarę uzyskiwania postępów w leczeniu. Pacjenci, którzy pilnie potrzebują pomocy, zwykle muszą mieć wykonywane masaże bardzo często. Niemniej jednak z czasem może okazać się, że masaż raz w tygodniu okazuje się być wystarczający.

Masaż kręgosłupa – jak często i dla kogo?

Masaż kręgosłupa lekarze zalecają osobom, które cierpią na chroniczne bóle kręgosłupa. Co więcej, w pewnych odcinkach mogą pojawiać się niedowłady – wtedy również masaż kręgosłupa może okazać się pomocny. Co istotne, masaż kręgosłupa powinien wykonywać doświadczony specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Może być nim fizjoterapeuta, który dodatkowo ukończył kurs masażu. Pamiętajmy, że tylko ekspert będzie w stanie wyznaczyć odpowiednią dla nas ilość i częstotliwość zabiegów. Czy masaż wykonywany zbyt często lub zbyt rzadko może zaszkodzić? Zacznijmy od pierwszego elementu pytania. Zasadniczo zbyt częsty masaż kręgosłupa nie powinien okazać się szkodliwy, choć może powodować ból w innych jego odcinkach. Niemniej jednak w ramach NFZ z pewnością nie będziemy mieli wykonanych zbyt wielu masaży. Tymczasem zbyt duża ich ilość w prywatnym gabinecie znacznie obciąży nasz portfel. Co jednak w sytuacji, gdy masaże odbywają się zbyt rzadko? Tutaj pojawia się o wiele większy problem. Masaż kręgosłupa, który jest wykonywany na przykład raz w tygodniu, a powinien codziennie, może okazać się nieskuteczny. Pacjenci, zamiast odczuwać poprawę stanu zdrowia, będą uskarżać się na ból kręgosłupa. Tego typu sytuacja często ma miejsce, gdy decydujemy się na masaż w ramach NFZ. Zbyt rzadkie zabiegi powodują, że musimy korzystać z pomocy masażysty prywatnie, aby odczuć wyraźną poprawę stanu zdrowia. Eksperci są zdania, że efekt zbyt rzadkich masaży jest podobny do tego, jak gdybyśmy w ogóle nie korzystali z zabiegów. Oznacza to, że nie dają nam one absolutnie nic. Dlatego też oceniają oni, że lepiej wykonać kilka zabiegów więcej (i na przykład zrobić wtedy nieco dłuższą przerwę pomiędzy kolejnymi seriami), niż za mało.

About The Author

More From Author