Panele umieszczone na dachu same w sobie nie stanowią kompletnego systemu przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Aby wszystko działało poprawnie i zwracało energię do sieci, wszystkie dostępne akumulatory muszą być podłączone do serca systemu PV, czyli falownika. Czy można podłączyć instalacje fotowoltaiczne do internetu? To wszechstronne i wyrafinowane urządzenie spełnia wiele funkcji, w tym takie, których przeciętny inwestor z pewnością nie jest świadomy.
Co to jest falownik?
Jak wspomniano wcześniej, falownik jest sercem całego systemu fotowoltaicznego. Jego głównym zadaniem jest zamiana prądu dostarczanego przez panel na wartość dokładnie 230 V i 50 Hz. Jednocześnie jest to również miejsce, w którym cała instalacja jest chroniona przed dość niebezpiecznym zjawiskiem prądu wstecznego. Za jego pośrednictwem całość można podłączyć do instalacji odgromowej. Jeśli kupimy sprawny inwerter, wewnątrz urządzenia możemy również umieścić akumulatory, co pomoże w zmagazynowaniu nadmiaru energii do późniejszego wykorzystania, nawet podczas awarii sieci.
Fotowoltaika wykorzystuje kilka rodzajów falowników. Najprostsze z nich dedykowane są kilku panelom dostępnym w kolekcji, najbardziej zaawansowane mogą obsłużyć dużą liczbę paneli, działających przy różnych poziomach nasłonecznienia. Możliwe jest również zastosowanie urządzeń wielostrunowych, czyli urządzeń, które w przyszłości możemy dowolnie rozważyć przy rozbudowie systemu.
Warto pamiętać, że falowniki się nagrzewają, więc ich rozmieszczenie w domu powinno być odpowiednie. Na etapie projektowania budynku najlepiej jest wyznaczyć odpowiednie miejsca na pomieszczenia techniczne. W jego skład powinna wchodzić cała armatura inteligentnego domu, tablice różnicowe, falowniki, sterowanie ogrzewaniem podłogowym, odpowiednio zabezpieczony zasobnik CWU oraz kocioł CO. Możesz też spróbować wstawić tam wymiennik ciepła i centralny odkurzacz. Ze względu na obecność wentylatora nie zaleca się umieszczania falownika w pokoju dziennym, głównie ze względu na hałas.
Zaawansowane funkcje falownika
Poza oczywistymi kwestiami związanymi z utrzymaniem prawidłowych parametrów pracy instalacji oraz poprawną komunikacją z siecią, centrum sterowania PV może pełnić jeszcze kilka innych ważnych funkcji. Po pierwsze jest to komputer z własną pamięcią i zbiera dane osobowe, takie jak aktualne właściwości całego systemu. Te z kolei można obejrzeć na wbudowanym wyświetlaczu. Na szczęście nie trzeba za każdym razem udawać się do pomieszczenia technicznego, aby sprawdzić aktualną ilość generowanej energii. PV można łatwo podłączyć do Internetu za pośrednictwem domowej sieci bezprzewodowej lub kabla Ethernet do routera. Niektóre inwertery mają możliwość dodania modułu GSM. Fakty te mogą znacząco wpłynąć na zakres funkcji urządzenia, a nawet lepsze wykorzystanie go przez członków rodziny.
Ciekawe statystyki PV
Główną zaletą podłączenia falownika do Internetu jest zdalny dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Możesz śledzić, w jakim trybie znajduje się Twoje urządzenie i ile energii aktualnie generuje. Drugą cechą fotowoltaiki połączonej z Internetem jest możliwość budowania obszernych statystyk obejmujących poszczególne dni i godziny. Na podstawie analizy zużycia energii elektrycznej można podjąć pewne kroki w celu optymalizacji, zmniejszenia lub rozłożenia zużycia tak, aby było ono jak najbardziej efektywne. Analiza dostępu może być również cenną wskazówką do zrozumienia indywidualnych zachowań mieszkańców domu oraz zmian w zużyciu energii elektrycznej na przestrzeni lat.
Mobilny dostęp do fotowoltaiki
Producent urządzenia zapewnia, że dostęp do panelu konfiguracyjnego można uzyskać nie tylko z komputera, ale również ze smartfona. W ten sposób możemy sterować coraz większą liczbą usług domowych: monitoringiem, ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem i nie tylko. Jedynym problemem związanym z tymi wszystkimi systemami jest to, że w większości działają one osobno. Żadna pojedyncza platforma nie pozwala na połączenie wszystkich możliwych opcji inteligentnego domu w w pełni konfigurowalną całość.
Niestety, inteligentna fotowoltaika nie jest jedyna. Tak czy inaczej, na szczęście producenci coraz lepiej rozumieją potrzeby konsumentów i przygotowują i aktualizują aplikacje mobilne. Sytuacja jest bardziej wyraźna w przypadku marek międzynarodowych, ale lokalne firmy http://www.gmstarbud.pl/o_firmie/ również starają się wyróżnić na rynku i wykorzystać potencjał drzemiący w różnych sposobach komunikowania się urządzeń z klientami.
Czy lepiej kupić prosty falownik czy bardzo skomplikowany? Oczywiście przydałoby się nam więcej funkcji, więc warto dopłacić do ulepszonej opcji. Trzeba pamiętać, że ma działać non stop w domu przez lata, a nawet dekady, IoT to już standard.
Virtussun fotowoltaika |
ul. Lipinowska 27 |
87-100 Toruń |
696 200 000 |
www.virtussun.pl |
GM Starbud fotowoltaika |
Składowa 25 |
27-200 Starachowice |
518480305 |
www.gmstarbud.pl |