Dlaczego szkicowanie jest tak potrzebne w szkole?
Edukacja,  Marketing i reklama

Dlaczego szkicowanie jest tak potrzebne w szkole?

Dlaczego szkicowanie jest tak potrzebne w szkole? Niewiele o tym rozmawiamy w społeczeństwie, a wiele osób nigdy nie słyszało o szkicowaniu. Jednocześnie sprawdził się jako doskonały wybór do tworzenia notatek, a także różnego rodzaju zapisów ważnych wydarzeń. Nawet małe dzieci powinny uczyć się tej sztuki, doskonaląc swoje umiejętności z czasem. Dlaczego szkicowanie jest tak ważne w szkole? Jak go uczyć?

Jak robić dobre notatki?

W polskich szkołach uczniowie muszą robić notatki. Niektórzy nauczyciele dyktują sobie, ale coraz częściej proszą uczniów o tworzenie własnych treści. Niestety dzieci nie uczy się robić notatek. Powodem jest to, że do tej pory nikt nie opracował skutecznej metody przekazywania treści z formy pisemnej na ustną. W rezultacie są pozostawieni sami sobie, korzystając z podręczników, a nie tego, co mówi nauczyciel na lekcjach.

Jednocześnie sketchnoting okazał się świetną alternatywą dla tradycyjnych notatek. To nic innego jak sztuka szkicowania. Oczywiście możemy również użyć tekstu, ale często zamiast tego użyjemy stosunkowo prostej grafiki. Sketchnoting (o czym pisze na swoim blogu Ania Staśkiewicz: aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka) zyskuje popularność w środowiskach korporacyjnych, ale sztuki warto uczyć się od najmłodszych lat.

Szkicuj notatki dla uczniów i nauczycieli

Dlaczego szkicowanie jest tak potrzebne w szkole?
Dlaczego szkicowanie jest tak potrzebne w szkole?

Czasy, kiedy nauczyciele sprawdzali z uczniami zeszyty, skupiając się na sporządzonych przez siebie notatkach, powoli mijają. W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na treść, a nie na jakość. Wiedzę można zdobywać na różne sposoby – niekoniecznie musisz powtarzać to, co zapisałeś na zajęciach. Jednak szkicowanie jest nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli.

Po pierwsze, muszą zrozumieć, że myślenie wizualne jest bardzo pomocne w codziennej nauce. Dzięki niemu uczniowie nie skupiają się już na tworzeniu notatek, ale na zdobywaniu wiedzy i informacji od swoich nauczycieli. Nauczyciele również wykorzystują obrazki na swoich lekcjach. Dobrym przykładem jest rysowanie na tablicy zamiast pisania pojedynczych słów. Jest to najprostsza forma szkicowania, ale okazała się bardzo popularna wśród uczniów.

Co ważne, w przypadku zapisu szkicu rysunek nie musi być piękny i dobrze wykonany. Wręcz przeciwnie – im są one prostsze, tym lepsze. Pamiętajmy, że notatki ze szkicu szkolnego zostaną tutaj, niezależnie od tego, czy zaczniemy o tym głośno mówić, czy nie. Wielu uczniów stosuje tę technikę nieświadomie, ale często są postrzegani jako leniwi i niechętni do robienia pisemnych notatek. Jednocześnie zamiast zajmować się lenistwem, mamy do czynienia z przeciążeniem umysłu, który skupia się tylko na słowach. Dlatego ważne jest, aby nie zabraniać studentom robienia notatek w formie graficznej.

Jak uczyć notatek ze szkicu?

Czy szkicowania można nauczyć się w szkole? Odpowiedź na to pytanie nie jest jasna. Niektórzy ludzie są bardzo dobrzy w tworzeniu notatek w formie graficznej, a są uczniowie, którzy pomimo wszelkich starań po prostu nie potrafią się w to wczuć. Mimo to nauczyciele mogą próbować uczyć swoich uczniów technik sporządzania notatek. Najpierw jednak muszą samodzielnie opanować podstawowe umiejętności, aby móc przekazać tę wiedzę swoim dzieciom. Powinni spróbować stworzyć gotowe notatki na podstawie tego, co chcą przekazać uczniom na zajęciach.

Jest to pierwszy krok w nauce sztuki szkicowania. Niektórym wydaje się, że takie zachowanie nie ma większego sensu, bo nauczyciel już wie, co powie. Mimo to warto najpierw wypróbować tę metodę małymi krokami, zanim przejdzie się do trudniejszych zadań. Gotowe notatki graficzne pokażą uczniom, jak je wykonać. Nauczyciel może wtedy sporządzić graficzną notatkę na tablicy podczas lekcji. Ale nie rób tego raz, musisz ćwiczyć przez długi czas, aby uczniowie mogli zrozumieć prawdziwe znaczenie tego. Na zakończenie studiów możemy zapewnić studentom karty pracy, na podstawie których sporządzą własne notatki. Podpowiemy im, jak je przygotować za pomocą prostych i zwięzłych instrukcji. Z czasem nauczą się trudnej sztuki szkicowania notatek, nie tylko rysowania, ale przede wszystkim wydobywania z nich najważniejszych informacji.

Czy szkoły potrzebują szkicowania?

Nie ma wątpliwości, że szkicowane notatki są bardzo poszukiwane w szkołach. Pomaga usystematyzować wiedzę przekazywaną nauczycielom i skupia uwagę uczniów na najważniejszych zagadnieniach przedstawionych w programie i programie nauczania. Niektórzy uważają, że przyszłość polskich firm to szybkie notatki, a informacje przekazywane są w tajemniczy sposób, głównie dlatego, że nikt nie lubi czytać długich tekstów lub po prostu nie ma na nie czasu. Tak więc, ucząc się sztuki szkicowania, dzieci przygotowują się do wejścia w świat korporacji, który umożliwi im zrobienie kariery i zarabianie na życie.

Ania Staśkiewicz graphic recorder
ul. Szczecińska 1
70-00 Szczecin
601 955 604
www.aniastaskiewicz.pl