Z jakich elementów składa się optymalny system parkingowy?
Budownictwo,  Motoryzacja

Z jakich elementów składa się optymalny system parkingowy?

Z jakich elementów składa się optymalny system parkingowy? Zwiększające się zapotrzebowanie na miejsca do parkowania sprawia, że optymalne zarządzanie parkingiem zyskuje na znaczeniu. Konieczne jest dobranie właściwego systemu parkingowego, który wykorzystuje najnowsze rozwiązania w dziedzinie IT, elektroniki oraz automatyki. Tylko w ten sposób właściciel może zapewnić długi i bezproblemowy okres eksploatacji. Poszczególne systemy parkingowe różnią się między sobą parametrami poszczególnych elementów.

Chodzi przede wszystkim o terminale wjazdu i wyjazdu, szlabany lub barierki, kasy oraz jednostki centralne, na których zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie. Jest to podstawowe wyposażenie, bez którego nie obejdzie się żaden system parkingowy. Konieczne jest jednak dobranie konfiguracji oprogramowania oraz sprzętu pod kątem wielkości parkingu, oraz ilości jego użytkowników. Warto rozważyć dokupienie dodatkowych elementów oferujących ciekawe funkcje. Chodzi mianowicie o urządzenia do sterowania oświetleniem parkingu oraz ładowania samochodów elektrycznych. Dobrym pomysłem jest również możliwość rozpoznawania tablic rejestracyjnych oraz system monitoringu i sygnalizacji zajętości parkingu.

Podstawowe cechy terminali wjazdowych i wyjazdowych

Z jakich elementów składa się optymalny system parkingowy?
Z jakich elementów składa się optymalny system parkingowy?

Należy zaopatrzyć się w wystarczająco liczbę profesjonalnych urządzeń, pozwalających na pobieranie i wydawanie biletów jednorazowych. Powinny także być w stanie odczytywać karty abonamentowe oraz łączyć się za pomocą interkomu z operatorem parkingu. To ile ich potrzebujemy, zależy głównie od pojemności danego obiektu parkingowego oraz ilość wjazdów i wyjazdów. Optymalnym wyborem są terminale posiadają kolorowy wyświetlacz 5,7 cali, o rozdzielczości 640×840. Jasność obrazu powinna wynosić 500cd/m2. Przewód FTP 5e lub podobny służy jako okablowanie, a komunikacja wykonywana jest po protokole TCP/IP. Wartościowym dodatkiem jest szybka drukarka termiczna wydająca bilety z kodem kreskowym. Nie obejdzie się również bez czytnika kodów kreskowych. Bez problemu współpracują ze dowolnym rodzajem bram, szlabanów lub słupków hydraulicznych. Dodatkową zaletą jest moduł pamięci, który pozwoli na pracę w trybie Offline. Ważna jest również właściwa obudowa terminala. Może być ona wykonana z aluminium, przy czym powinna zostać pomalowana  proszkowo co najmniej dwukrotnie. Tego typu terminale stanowią integralną część efektywnego systemu parkingowego. Istnieje kilka dodatkowych elementów, które nie są niezbędne, ale znacząco poprawią funkcjonalność naszych terminali. Jest to między innymi intercom oraz video intercom niepotrzebujące dodatkowego okablowania. Czytnik kart zbliżeniowych i dalekiego zasięgu to kolejne pomocne dodatki. Warto rozważyć, czy nasz system parkingowy skorzysta na zainstalowaniu modułu płatności bezgotówkowej PayPass.

Jaki szlaban wybrać do naszego parkingu?

Właściwie dobrana bariera jest równie ważna co terminale wjazdowe i wyjazdowe dla poprawnego funkcjonowania systemu parkingowego. Jej zadaniem jest powstrzymywanie niekontrolowanego ruchu pojazdów. Nasz wybór zależy w dużej mierze od stopnia natężenia ruchu na terenie danego obiektu. Warto zainwestować w urządzenie wykorzystujące nowatorskie rozwiązania i cechujące się niezawodną konstrukcją. Chodzi o to, aby nasze bariery mogły funkcjonować przez długie lata bez potrzeby konserwacji. Każdy system parkingowy skorzysta na obecności barierki napędzanej elektromagnetycznym silnikiem. Zapewni on bezproblemowe sterowanie jej ramieniem. Powinna także posiadać sterownik z wyświetlaczem, aby programowanie funkcji było prostym procesem. Istotną kwestią jest stopień zapotrzebowania na energię elektryczną. Produkty energooszczędne przekładają się na znacznie mniejszy koszty eksploatacyjne. Wydajne modele pobierają najwyżej 6 W w spoczynku, a 95 W w okresie szczytowego ruchu. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj ramienia będącego częścią wybranej barierki parkingowej. Dużą popularnością cieszą się modele prostokątne z protektorem piankowym o długości sięgającej 3,5 m.

Co jeszcze przyda się na naszym parkingu?

Należy zainwestować w wyspy stalowe montowane pod urządzenia będące częścią naszego systemu parkingowego. Ich zadaniem jest zapewnienie solidnej ochrony przeciw uszkodzeniom mechanicznym. Najlepiej kupić modele robione pod zamówienie. Tylko wtedy mamy pewność, że będą idealnie pasowały do naszego sprzętu. Oprócz zapewnienia stabilnego podłoża umożliwiają wygodne rozprowadzenie okablowania do terminali i barierek. Powinny być wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo. W razie potrzeby można zamówić modele pomalowane. Wartościowym dodatkiem do każdego systemu parkingowego jest system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Znacznie ułatwia zadanie zarządzania miejscami parkingowymi, jednocześnie poprawiając poziom bezpieczeństwa na terenie parkingu. O wiele łatwiej przyjdzie nam identyfikować, czy z parkingu korzystają wyłącznie osoby do tego upoważnione. Taki system składa się przede wszystkim z kamer LPR montowanych przy wjeździe. Skanują tablice rejestracyjną pojazdu i szlaban przy wyjeździe otworzy się dopiero po rozpoznaniu danej tablicy przez LPR.