Warsztat samochodowy - jak rozpocząć działalność gospodarczą w tym zakresie?
Motoryzacja,  Usługi

Warsztat samochodowy – jak rozpocząć działalność gospodarczą w tym zakresie?

Warsztat samochodowy – jak rozpocząć działalność gospodarczą w tym zakresie? Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Brak zwierzchnictwa, elastyczne godziny pracy oraz możliwość kształtowania wizerunku firmy to coś, czego większość z nas bardzo pragnie.

Tymczasem znalezienie pomysłu na biznes nie jest prostą sprawą. Są bowiem na rynku branże, które przeżywają przesyt i ich sytuacja w najbliższym czasie prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Warto zatem inwestować w nisze rynkowe bądź usługi, które zawsze będą potrzebne. Dobrym pomysłem jest otwarcie własnego warsztatu samochodowego. Jak się za to zabrać?

Duże koszty początkowe

Założenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów w początkowej fazie. Będziemy musieli przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce na ulokowanie warsztatu samochodowego. Najlepiej, jeśli znajduje się ono z dala od innych miejsc, gdzie można naprawić samochód. Niestety, im lepsza lokalizacja, tym wyższy czynsz. Kolejnym kosztem jest zakup niezbędnego sprzętu. Wszystko zależne jest od tego, czy chcemy otworzyć uniwersalny warsztat samochodowy czy specjalizować się w danym rodzaju samochodów. Pierwsze rozwiązanie może pomóc nam zdobyć klienta, drugie natomiast zatrzymać go u siebie na dłużej.

 

Warto dokładnie przemyśleć tą kwestię, gdyż w dużej mierze to od niej jest zależne, jakiego sprzętu będziemy potrzebować do naszego warsztatu samochodowe. Nie można zapomnieć także o reklamie – najlepiej w kilku różnych źródłach. Podstawowym jest oczywiście internet, jednak reklama w lokalnej prasie czy radiu również jest dobrym pomysłem. Wszystko to generuje spore wydatki w początkowej fazie, kiedy jeszcze nie zarabiamy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozyskanie gotówki. Pierwszym z nich jest dotacja na otwarcie własnej działalności, którą zazwyczaj udziela urząd pracy. Innym sposobem może być kredyt udzielany na podstawie biznesplanu. Możemy również założyć spółkę z osobą, która wniesie do firmy kapitał w zamian za udziały w zyskach.

Zatrudnianie pracowników

Warsztat samochodowy nie może funkcjonować bez pracowników. Nawet, jeśli sami znamy się na naprawie samochodów, prawdopodobnie nie damy radę ogarnąć wszystkiego we własnym zakresie. Pozostaje więc przeprowadzić rekrutację, na podstawie której podejmiemy decyzję, kogo zatrudnimy w naszym warsztacie. Jak dobierać sobie współpracowników? Przede wszystkim musimy im zaufać. Osoba, która od początku nie wzbudzi naszego zaufania lub co do postawy której będziemy mieć wątpliwości, nie będzie dobrym wyborem. Dodatkowo dobrze jest postawić na osoby z wykształceniem oraz doświadczeniem. Nie na

 

leży bać się ani młodych ani starszych pracowników. Ci pierwsi wnoszą do firmy nowe rozwiązania i pomysły, drudzy natomiast są w stanie pomóc nawet w trudnych sytuacjach, gdyż mają odpowiednie doświadczenie. Oczywiście wykwalifikowanym pracownikom będziemy musieli więcej zapłacić, jednak w tym przypadku nie warto oszczędzać. Pracownicy są bowiem naszą główną wizytówką, na podstawie której klienci sami decydują, czy do nas wrócą w przypadku kolejnych problemów z samochodem. 

Polecane podzespoły:

Czy to dobry pomysł?

Prowadzenie własnego biznesu nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem. Ryzykujemy sporo, bowiem zainwestowany kapitał może się nie zwrócić, zatem poniesiemy duże straty . Zanim otworzymy własny warsztat samochodowy warto zastanowić się, czy to aby na pewno dobry pomysł na działalność? Ogólnie rzecz ujmując w dzisiejszych czasach niemal każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochód. Auta to rzeczy, które niestety często ulegają wypadkom bądź zniszczeniom mechanicznym. Ze względu na spory popyt na usługi mechaników samochodowych, duża jest również podaż. Z pewnością otwieranie salonu w miejscu, gdzie takich samych punktów usługowych jest wiele, jest zupełnie pozbawione sensu. Niemniej jednak w wielu miejscach wciąż brakuje dobrych fachowców, którzy zajmą się naprawą aut. Dlatego też otwierając warsztat samochodowy należy zadbać o to, aby od samego początku cieszył się on uznaniem i prestiżem. Nie zapewnią tego jednak ładne wnętrza czy gustowne ubrania pracowników – to nie salon urody ani kancelaria prawnicza. Nie oznacza to, że we wnętrzu warsztatu musi panować bałagan, jednak nie uchronimy się przed resztkami smaru czy oleju. Renoma i prestiż w przypadku warsztatu samochodowego to przede wszystkim dobrzy fachowcy, którzy nie wykorzystują ludzkiej niewiedzy i z zapałem wypełniają swoje obowiązki, nie narażając ludzi na dodatkowe koszty. Poza tym dobrze jest postawić na niestandardowe usługi, takie jak pomoc przez całą dobę, także w niedziele i święta. Pozwoli to wyróżnić się na rynku i pozyskać więcej klientów. 

Własny warsztat samochodowy to w dzisiejszych czasach dobry pomysł na własny biznes . Warto jednak zgłębić tematykę budowy samochodów i w przynajmniej podstawowym zakresie wiedzieć, co dzieje się w warsztacie od strony merytorycznej. Sama procedura zakładania takiej działalności nie jest prosta, jednak zdeterminowana i pewna siebie osoba z pewnością osiągnie niemały sukces w tej branży. 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl