Piaskowanie - jaka dysza?
Budownictwo

Piaskowanie – jaka dysza?

Nie da się ukryć, że piaskowanie metalu to czynność, która w dużym stopniu ułatwia czyszczenie tej powierzchni. Wówczas korzystamy z piaskarki, która to posiada specjalną dyszę. Jej wybór wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele różnych produktów, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i wyglądem. Jaką sprężarkę powietrza powinniśmy wybrać? Jakie zalety wydajnego kompresora możemy wyróżnić? Jaki rozmiar dyszy będzie odpowiedni? Na jakie tworzywo dyszy warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Jaką sprężarkę powietrza wybrać?

Nie da się ukryć, że prawidłowe dobranie dyszy ma ogromny wpływ zarówno na opłacalność małych, jak i tych większych zleceń. Wszelkie dostosowanie parametrów powinniśmy rozpocząć od kompresora, który to stanowi jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji. Jeśli chodzi o rotacyjne sprężarki- zawierają one dwa wirniki w obudowie, które to nakładają się. Powietrze z otoczenia może dostać się do sprężarki za pośrednictwem zaworu wylotowego. Następnie powietrze zostaje uwięzione pomiędzy dwoma wirnikami. W dalszej kolejności obracają się śrubki, które to jednocześnie powodują zaciśnięcie. Prowadzi to do tego, że powietrze kondensuje się i zwiększa się jego ciśnienie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że niektóre sprężarki składają się tylko z jednej śruby. Ich zastosowanie w przemyśle nie jest jednak tak szerokie, ze względu na osiąganie mniejszej mocy. Tego typu modele są natomiast chętnie stosowane w chłodnictwie. Kompresory to konstrukcje, które składają się z wirników i obudowy. Ich budowa umożliwia skuteczne czyszczenie metalu, a także wiele innych powierzchni, które poddawane są dalszej obróbce. 

Jakie zalety wydajnego kompresora możemy wyróżnić?

Wydajny kompresor niesie ze sobą wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej powietrza możemy skompresować na minutę, tym większe ciśnienie może zostać wytworzone przez dyszę. W konsekwencji zwiększa się efektywność prac na dwa sposoby. Dzięki temu, że panuje wysokie ciśnienie, to prędkość drobin ściernych znacznie się zwiększa. Po uderzeniu mamy do czynienia z większą ilością energii kinetycznej, co zwiększa siłę odrywu. Co to oznacza w praktyce? Możemy zastosować drobniejsze ścierniwo, które to obejmie większą powierzchnię materiału, który jest obrabiany. Dodatkowo większa ilość powietrza to także możliwość zastosowania znacznie większej dyszy. To właśnie dzięki temu możemy nanosić większą ilość ścierniwa na powierzchnię, przez co prędkość naszych prac znacznie się zwiększa. Jeśli założymy, że wydajność naszego kompresora jest ograniczona, wówczas powinniśmy zdecydować się na dyszę, która ma stosunkowo mały otwór. Pozwoli to na utrzymanie produktywnego ciśnienia przy dowolnej objętości. W konsekwencji piaskowanie betonu Goleniów będzie jeszcze bardziej efektywne. 

Jaki rozmiar dyszy będzie odpowiedni?

Jeśli zdecydujemy się na nieco większy otwór, wówczas obszar pokrycia strumieniem rozszerza się, jednakże wymaga to większej wydajności powietrza. Zupełnie odwrotnie wygląda to wtedy, gdy zdecydujemy się na mniejszy rozmiar- powoduje on węższy strumień, jednakże zużywa mniej powietrza. Jeśli zależy nam na tym, aby zmaksymalizować korzyści korzystając z dużej średnicy dyszy, wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę ścierniwa i powietrza przy odpowiedniej prędkości i ciśnieniu. Tak więc podjęcie wyboru co do dyszy zależy przede wszystkim od dostępnego przepływu powietrza, które to wytwarzane jest przez wcześniej wspomniany kompresor. Decydując się na większą zwężkę piaskującą musimy liczyć się z tym, że wymagana jest zdecydowanie większa wydajność powietrza, w przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności, która jest niezbędna podczas realizacji wszelkich zleceń. 

Na jakie tworzywo dyszy warto się zdecydować?

Jeśli już uda nam się określić wielkość dyszy, to pozostaje nam wybrać odpowiedni materiał, którym otwór wewnątrz dyszy jest wyściełany, a także materiał osnowy otworu. Wyróżnić możemy osnowę aluminiową i acetalową. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że zapewnia ponadprzeciętny poziom ochrony przed wszelkimi uszkodzeniami w wyniku uderzeń. Osnowa acetalowa jest ona znacznie lżejsza, lecz także zapewnia ochronę przed uszkodzeniem. 

Jeśli chodzi o materiał wewnętrzny- te twardsze będą charakteryzowały się satysfakcjonującą odpornością na zużycie, niestety wiąże się to z tym, że cena znacznie się zwiększa, przez co zakup będzie bardziej kosztowny. Poza tym warto zdawać sobie sprawę z tego, że duża twardość bezpośrednio wiąże się z kruchością. W konsekwencji prowadzi to do tego, że zwiększa się ryzyko pękania podczas nieumiejętnego obchodzenia się ze sprzętem. Wśród materiałów szczelin w dyszach wyróżnić możemy boro karbid, węglik wolframu, karborund i kompozyty węglikowe. Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych.