Zastosowania czujników mikrofalowych
Technologie

Zastosowania czujników mikrofalowych

Zastosowania czujników mikrofalowych — czujniki ruchu są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, ale można je również znaleźć w domach. O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o czujniki ruchu lub czujniki mikrofalowe wykorzystujące mikrofale? Gdzie są najczęściej używane? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w następnym artykule.

Czujniki mikrofalowe – jak działają?

Zastosowania czujników mikrofalowych
Zastosowania czujników mikrofalowych

W przeciwieństwie do PIR, czujnik mikrofalowy jest elementem aktywnym. Oznacza to, że wysyłają sygnały o wysokiej częstotliwości do eteru, aby określić, czy w danym obszarze występuje ruch. Fale elektromagnetyczne odbijają się od różnych elementów i częściowo wracają do czujnika. Jeśli w polu widzenia detektora znajdzie się poruszający się obiekt, sygnał powrotny zostanie zniekształcony, zmieni się częstotliwość, zmieni się przesunięcie fazowe transmitowanej fali (jeśli nie wiemy, co to znaczy, nie powinniśmy martw się, zakodujmy sygnał będzie się różnić.

Jeśli zniekształcenie jest zbyt duże, czujnik pomyśli, że coś lub ktoś porusza się w pobliżu. No może czujnik nie opiera się na wykrywaniu ciepła, więc nie wykryje ruchu, czyli tak naprawdę gorącego powietrza wydobywającego się z kratki wentylacyjnej, z drugiej strony wykryje każdy ruch, nawet nieorganiczny (nie biologiczny) . Może to być przyczyną fałszywych alarmów (np. drżenie/wibrowanie rolet przy uchylonych oknach). Połowa problemu, jeśli użyjemy czujnika tylko do włączania świateł (choć może to być denerwujące), jeśli użyjemy takiej czujki w systemie alarmowym i źle ją ustawimy i ustawimy zasięg, system alarmowy może dać nam atak serca.

Następnie pojawia się opcja wykrywania ruchu przez drzwi, cienkie ściany lub inne rodzaje małych przeszkód. Oczywiście jeśli ustawimy odpowiednie powiększenie. Możemy to wykorzystać w naszych własnych aplikacjach i włączać światła, gdy tylko ktoś zbliży się do drzwi, zamiast czekać, aż włączy je i stanie przed czujnikiem. Teoretyczną wadą takiego czujnika zasilanego bateryjnie jest to, że działa on w odstępach czasowych (w celu oszczędzania baterii), co może wpływać na skuteczność detekcji ruchu. Lepiej wybrać czujnik zasilany drutem, takich problemów nie obserwuje się. Mikrofalowe czujniki ruchu działają najlepiej, gdy obiekty zbliżają się do nich lub oddalają od nich. Poruszanie się wzdłuż czujnika daje najgorsze wyniki wykrywania. W przypadku czujek PIR sytuacja jest odwrotna.

 

Mikrofalowe czujniki ruchu – zalety i wady

Jakie są zalety detektorów mikrofalowych?

  • Uniwersalność zastosowania i duży wybór produktów (czujki mikrofalowe znajdują zastosowanie w logistyce, transporcie i przemyśle, do systemów monitoringu nie tylko w firmach ale również u osób prywatnych),
  • Szeroki zakres działania — ten typ detektora może opcjonalnie wykrywać ruch za małymi przeszkodami, a urządzenia te są również znane z szerokich kątów wykrywania. W większości przypadków istnieje również możliwość dostosowania obszaru detekcji,
  • Na wydajność pracy nie mają wpływu warunki otoczenia (odporność na zmienne warunki atmosferyczne).

Wadą czujników mikrofalowych jest możliwość zakłóceń ze strony innych typów urządzeń, zwłaszcza tych, które również emitują fale elektromagnetyczne (takich jak smartfony, telewizory czy kuchenki mikrofalowe). Aby jednak znacząco zakłócić działanie czujki, tych urządzeń musi być dużo, bardzo blisko siebie. Czujki mikrofalowe sprawdzają się w większości sytuacji (na przykład w domu). Wadą byłby też większy (w porównaniu z czujnikami IR) pobór mocy. Jednak kompensacja jest opcją do pracy w dużym zakresie detekcji, jak również do rozpoznawania ruchu obiektów nieożywionych.

Wiele urządzeń oferuje możliwość regulacji takich aspektów jak regulacja pola detekcji, czas działania odbiornika itp., dzięki czemu nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń i przestrzeni domowych.

Mikrofalowe czujniki ruchu – gdzie są używane?

Mikrofalowe czujki ruchu https://silgo.pl/gdzie-stosuje-sie-bariery-mikrofalowe/ mają niezwykle szerokie zastosowanie. Kiedy są najczęściej używane? Po pierwsze, urządzenia te znajdują zastosowanie w przemyśle, w tym jako część linii produkcyjnej. Współpracują również z miernikami do wykonywania różnego rodzaju pomiarów. Stosowane są również w systemach bezpieczeństwa, głównie w systemach antywłamaniowych. W przypadku wykrycia obecności czujnik ruchu przesyła informację do centrali alarmowej, która uruchomi alarm, a także może powiadomić odpowiednie służby i właściciela o wykrytej obecności. Ponadto mikrofalowe czujki ruchu mogą być wykorzystywane do wykrywania ruchu na klatkach schodowych, korytarzach oraz wykrywania otwierania drzwi i okien. Takie czujniki pozwalają również na pomiar prędkości, np. mierzą ruch samochodu.