Jak gładź szpachlowa prezentuje się na ścianie i jak ten efekt uzyskać?
Budownictwo

Jak gładź szpachlowa prezentuje się na ścianie i jak ten efekt uzyskać?

Gładź kładzie się po to, by dekoracyjnie wykańczać ściany i sufity. Efekt tej pracy zależy od rodzaju wybranego do niej produktu. Różne typy gładzi to też różne sposoby zyskania zamierzonego efektu. Warto poznać je wszystkie, bo gipsowa to tylko jedna z opcji do wyboru.

Jaki efekt daje najpopularniejsza gładź?

Gipsowa jest najpopularniejsza. To zwykle ją ma na myśli ktoś, kto wspomina o wygładzaniu ścian. Wiedza, że są inne rodzaje i jakie one są, jest mniej rozpowszechniona. Popularność, jaką gładzie gipsowe sobie zyskały, to wynik nie tylko atrakcyjnej ich ceny. Pomimo że pojawiły się różne inne, te wciąż są bardzo często wybierane. To ze względu na wspaniały efekt i na to, że łatwo się go uzyskuje. Biel jest wyrazista. Czy można zyskać jeszcze więcej, gdy chodzi o barwę gładzi? Jeśli wybierze się gładzie z gipsu alabastrowego, to biel jest jeszcze bardziej intensywna. Dzięki kładzeniu gipsu zyskuje się idealną gładkość. Po położeniu farby na taką powierzchnię ściany prezentują się bardzo elegancko. Jeśli wybrało się jasny kolor, to wysoki poziom bieli pozwala zaoszczędzić na farbie.

Jak gładź szpachlową należy wykańczać?

Położenie gładzi jeszcze nie da efektu jednolitej, białej, gładkiej powierzchni. Producent chemii budowlanej zaleca wykończenie powierzchni poprzez szlifowanie. Pojawi się w związku z tym sporo pyłu, ale jest też pozytywny aspekt pracy z tym produktem. Szlifowanie gładzi gipsowej, a więc i zyskanie idealnego efektu, jest łatwe. Dotyczy to typowego takiego produktu. W sklepach można znaleźć i takie, które nie wymagają mechanicznego wykańczania. Nie ma pyłu, ale wykończenie ściany może okazać się trudniejsze. Trzeba wiedzy i wprawy. Gdy należy wygładzać poprzez szlifowanie i robi się to ręcznie, to potrzebne są: paca i papier ścierny.
Różnie wygląda zakończenie pracy z nakładaniem gładzi i różny może być jej początek. Nie zawsze potrzebne jest rozrabianie produktu z wodą. W sklepach dostępna jest gładź gipsowa gotowa, czyli przeznaczona od razu do kładzenia. Jest droższa od produktów w proszku. Podobnie, jak przy gładzi wykańczanej na mokro, to ułatwienie nie każdy uzna za dobre dla siebie. Nakładanie gotowej może być dla niektórych trudniejsze ze względu na specyficzną jej konsystencję.

Sprawdź koniecznie:

Czy inne gładzie też dają dobry efekt?

Warto zainteresować się innymi typami gładzi. Niekiedy będą lepszym wyborem niż gipsowa. W miejscach, gdzie panuje wilgoć, lepiej zdecydować się na inną. Daje to większą pewność, że wykończenie pozostanie trwałe. Poza najpopularniejszą do wyboru jest także gładź: cementowa, wapienna, polimerowa. Są dobre do miejsc takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia. To produkty sprzedawane jako sypkie. Polimerową można kupić też jako produkt gotowy. Wszystkie dają wyraźny efekt wygładzenia i jednocześnie niwelują drobne niedoskonałości. To dobry efekt, choć nie zawsze jest tak idealny, jak przy gładzi gipsowej.

Jaką biel i gładkość ścian się zyskuje?

Gładź cementową można uznać za przeciwieństwo gipsowej. Obie wygładzają, ale różnice między nimi są znaczne. Gipsowa jest delikatna. Na korzyść gładzi cementowej przemawia to, że jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i na różne czynniki atmosferyczne. Gdy trzeba wykończyć dom z zewnątrz, to wraz z farbą do malowania blachy można kupić gładź. Cementowa sprawdza się na zewnątrz. Nie jest tak gładka, jak gipsowa. Ustępuje też jej pod względem bieli. Trzeba wybierać specjalną białą cementową, by efekt bieli był zadowalający. Wapienna i polimerowa wypadają pod tymi względami dużo lepiej. Zapewniają bardzo dobry poziom bieli, choć poprzez wybór gipsowej można zyskać pod tym względem jeszcze więcej. Ściana z tymi dwiema gładziami jest bardzo gładka. Jest też bardziej odporna na uszkodzenia niż przy wykończeniu produktem na bazie gipsu.

Prace wykończeniowe z różnymi typami gładzi

Gładź polimerową trzeba szlifować. W odniesieniu do tego produktu producent gładzi sypkich i gotowych nie daje wyboru. Jest to potrzebne zawsze, czyli pyłu przy zakończeniu pracy z wygładzaniem się nie uniknie. Co oznacza, że trzeba szlifować gładź? Jest więcej sprzątania, a sama praca jest mniej przyjemna. Gładzie cementowe i wapienne wykańcza się na mokro. Nie ma dalszej mechanicznej obróbki po wyschnięciu warstwy na ścianie. W przypadku wapiennej jest to jednak dopuszczalne. Jeśli coś pójdzie źle przy wykańczaniu na mokro, to można spróbować naprawić to szlifowaniem. Prościej będzie, jeśli zaangażuje się do pracy kogoś, kto zna się na kładzeniu tej gładzi.
Najwięcej pod względem poziomu bieli i gładkości oferują gładzie gipsowe. Efekty zapewniane przez inne typy tego produktu też są bardzo dobre. Jedynie gładź cementowa wyraźnie ustępuje pod tymi względami gipsowej. Nie tylko jednak gładkość czy biel są ważne. Dlatego niekiedy cementowa staje się lepsza niż ta z gipsu. Obecnie oferta sklepów jest urozmaicona. Gdy potrzebna jest farba na dach z blachy powlekanej, to jest. I to w różnych kolorach. Gdy potrzebna jest gładź cementowa o wyraźnej bieli, to też się taką znajdzie. Jest lepsza niż gipsowa do łazienek.