Nieruchomości,  Budownictwo

Pompa ciepła – najważniejsze informacje

Pompa ciepła to urządzenie, które w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Służy ona do transportowania ciepła ze źródła niskotemperaturowego do ośrodka o wyższej temperaturze. Działanie pompy jest bardzo proste i działa praktycznie tak samo jak zwyczajne chłodziarki. Warto wiedzieć, kiedy warto ją wykorzystać i jakie możliwości daje. 

Czym jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła daje możliwość wykorzystania ciepła niskotemperaturowego pobranego z otoczenia na ciepło o wyższej temperaturze. Jest o bardzo efektowne urządzenie grzewcze. Stosuje się ją jako element centralnego ogrzewania, chłodzenia, a także wykorzystuje się ją do zagrzania wody, czy w systemach klimatyzacji. Istnieją także specjalne rodzaje pomp, które służą do podgrzewania wody w basenie. 

Pompa ciepła może pobierać ciepło z różnych źródeł jak np. 

  • powietrze atmosferyczne, 
  • rurowy wymiennik ciepła poziomy lub wpuszczany w pionie, 
  • rurowy wymiennik znajdujący się na dnie stawu, 
  • woda ze studni,
  • woda z rzeki lub innego zbiornika.

Ciepło pobrane przez pompę może być wykorzystywane do zasilenia grzejników, ogrzewania podłogowego, wymiennik ciepła podgrzewający powietrze. 

Dlaczego warto zdecydować się na pompy ciepła?

Przede wszystkim pompa ciepła jest całkiem bezobsługowa. Nie trzeba jej czyścić, ładować żadnego paliwa itd. Kolejna kwestia jest taka, że działanie urządzenia nie wiąże się z generowaniem żadnych spalin i innych związków szkodliwych dla środowiska. Pompa ciepła to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Można ją zamontować w praktycznie każdym budynku zarówno nowym jak i już istniejącym. Warto także zaznaczyć, że pompa ciepła pozwala na osiągnięcie sporych oszczędności. Przede wszystkim jest to jeden z najtańszych źródeł ciepła. Nie ma także potrzeby zakupu paliwa. Inwestycja może się zwrócić już po kilku latach. Ponadto urządzenie może nie tylko ogrzewać, ale także chłodzić. 

Zastosowanie pompy ciepła

Pompę ciepła przede wszystkim można wykorzystać do zasilania ogrzewania centralnego. Urządzenie to charakteryzuje się bardzo dużą efektywnością. Przede wszystkim wykorzystuje się ją w budynkach, które mają bardzo wysoki standard efektywności i posiadają ogrzewanie płaszczyznowe. Można je także z powodzeniem zastosować w domach posiadających tradycyjne grzejniki.

Poza wykorzystaniem do centralnego ogrzewania pompa ciepła służy także także do podgrzewania wody służącej do użytku domowego. Warto zaznaczyć, że można zdecydować się na wariant pozwalający na podgrzewanie wody i ogrzewanie domu jednocześnie lub tylko na jedną z tych funkcji. 

Jak wspomniano wcześniej, pompa ciepła świetnie nadaje się także do chłodzenia. Można wyróżnić pompy aktywne i pasywne. Są one droższe od tradycyjnych pomp grzewczych. Mają one także mniejszą moc i sprawność. 

Rodzaje pomp ciepła

Można wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła. Z uwagi na rodzaj dolnego źródła ciepła wyróżniamy: pompy ciepłą gruntowe, które wykorzystują ciepło gromadzone w gruncie, pompę ciepła pobierającą ciepło z powietrza i oddającą je wodzie, pompę czerpiącą powietrze z powietrza i przekazuje ją do powietrznego ogrzewania, pompę wykorzystującą energię hydrotermalną. 

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompa ciepłą to bardzo komfortowe urządzenie. Jak wspomniano wcześniej ma ona wiele zalet. Warto się na nią zdecydować i nie musieć się martwić transportem czy składowaniem paliwa itd. Urządzeniem można sterować za pomocą podręcznych regulatorów pokojowych. 

Pompa ciepła nie wymaga specjalistycznej kotłowni, dlatego pomieszczenie, które normalnie byłoby na nią przeznaczone można zagospodarować w inny, przydatny sposób. 

Pompa ciepłą to niskotemperaturowe źródło ciepła. Odznacza się ono tym, że może podgrzać wodę, która zasili instalacje do stosunkowo niskiej temperatury. Z pewnością jest to idealna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Zamiast stosować oleju opałowego czy gazu płynnego, warto wybrać pompę. 

Pompa ciepła w nowym domu a pompa ciepła w domu modernizowanym 

Jeżeli chodzi o montaż pompy ciepła, dużo łatwiej jest, kiedy działka jest jeszcze nie zagospodarowana. Wtedy bez problemu można umieścić model grunt – woda. Warto jednak zaznaczyć, że kolektory poziome wymagają działki o dość dużej powierzchni. Budując nowy dom trzeba się zastanowić, czy bardziej korzystne będzie wybranie droższej pompy na etapie inwestycji, a tańszej w eksploatacji, czy tańszej w zakupie, a mniej ekonomicznej podczas użytkowania. Podstawowym czynnikiem podczas wyboru będzie zapotrzebowanie domu na ciepło. 

W modernizowanych domach najlepiej sprawdza się system powietrze/woda. Decydując się na jego montaż nie trzeba zbytnio ingerować w otoczenie domu. Pompy ciepłą są stosowane coraz częściej. Eksperci zgodnie twierdzą, że za jakiś czas będzie to absolutny standard. Na wzrost zainteresowania tymi urządzeniami bez wątpienia wpływa także rozwój budownictwa. Śmiało można powiedzieć, że pompa ciepła to najbardziej naturalne i ekologiczne źródło ciepła. Coraz więcej firm zajmuje się jej montażem.