Budownictwo

Wady i zalety kostki brukowej

Kostka brukowa jest wykorzystywana w miastach od wielu lat na bardzo szeroką skalę. To właśnie kostka brukowa zastąpiła niemodne, szare płyty chodnikowe. Mimo tego, iż kostka brukowa ma w chwili obecnej  zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników, to eksperci podkreślają, że jej atuty są bardzo przekonujące dla zdecydowanej większości inwestorów. Kostkę brukową można spotkać nie tylko na chodnikach czy ulicach, ale również w ogrodach czy na parkingach. Oto krótki artykuł, w którym przedstawiamy wady i zalety kostki brukowej. 

 

Wady kostki brukowej 

O wadach kostki brukowej https://www.dom-pl.com/polbruk-petra/ wspominają przede wszystkim uczestnicy ruchu drogowego w miastach. Bardzo często dzieje się tak, że kostka brukowa wykorzystywana jest na terenie miast do budowania dróg dla rowerów. W przypadku ścieżek rowerowych wykorzystanie kostki brukowej rzeczywiście nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem. Znacznie korzystniej i wygodniej jeździ się rowerem po asfalcie. Jeżdżąc rowerem po kostce brukowej, zauważymy szybko, że nasz rower będzie poruszał się ze znacznie niższą prędkością. Bardzo często dzieje się również tak, że kostka brukowa jest położona w sposób niewłaściwy oraz jest pozapadana przez nieprawidłową organizację podłoża. Oprócz tego, bliskość korzeni drzew sprawia, że pojawiają się oprócz tego rozmaite deformacje, np. bardzo nieestetycznie wyglądające wybrzuszenia, które jednocześnie są bardzo dużym zagrożeniem. 

Kostka brukowa na chodnikach dla pieszych także nie sprawdza się najlepiej. Bardzo szeroką grupą przeciwniczek kostki brukowej na chodnikach są oczywiście panie w szpilkach, rolkarze bądź osoby poruszające się na wózku. Dla rolkarzy o wiele lepszym rozwiązaniem jest kostka niefazowana, w której nie ma rowków na krawędziach. Jeżdżąc po takiej powierzchni, nie musimy martwić się tym, że co kawałek będziemy odczuwali bardzo nieprzyjemne wibracje mocno utrudniające poruszanie się na rolkach. 

 

 

Zalety kostki brukowej 

Dobrze ułożona kostka brukowa może być bardzo estetycznie prezentującą się ozdobą. Zwolennicy stosowania kostki brukowej podkreślają, że wykorzystanie kostki brukowej może być rozwiązaniem w pełni funkcjonalnym, na które nikt nie będzie narzekał. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby proces układania kostki brukowej był zgodny ze sztuką. Wiele posesji prezentuje się naprawdę bardzo efektywnie, mimo że jest tworzonych z kostki brukowej. Kostka brukowa może wyglądać naprawdę bardzo elegancko, tylko trzeba pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach.

O co konkretnie chodzi? Mowa tutaj na przykład o prawidłowym przemyśleniu kształtu a także o wybraniu wzoru. Bardzo istotna jest także grubość kostki brukowej. No i rzecz najważniejsza: profesjonalne ułożenie kostki brukowej. Niektórym może wydawać się, że ułożenie chodnika z kostki brukowej to bułka z masłem, z którą poradzi sobie nawet laik. Nic bardziej mylnego! Praktyka oraz doświadczenia ekip brukarskich pokazują, że za układanie kostki brukowej powinni brać się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści. Do układania kostki brukowej najlepiej jest zaangażować profesjonalną ekipę, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w swojej branży. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone właściwie, a my przez wiele lat będziemy mogli podziwiać przepiękny chodnik w swoim ogrodzie czy na tarasie. 

 

Jak wybrać najlepszą kostkę brukową?

W chwili obecnej producenci oferują swoim klientom bardzo zróżnicowany asortyment kostki brukowej https://www.dom-pl.com/sposoby-ukladania-plyt-tarasowych/. Bez żadnego problemu można sięgnąć po bardzo wymyślne kształty, stylizacje, kolory czy kształty. Niezwykle efektownie prezentuje się kostka postarzana. Według opinii wszystkich ekspertów jej popularność z roku na rok będzie rosła jeszcze bardziej. Kostka postarzana wygląda jak kamień naturalny, jednak jej cena od kamienia naturalnego jest znacznie niższa. Jej prawidłowe wyprofilowanie powoduje, że można ułożyć z niej praktycznie dowolne, bardzo mocno zaokrąglone kształty. 

Konstrukcje tworzone do realizowania alejek bądź podjazdów samochodowych można wykonywać z tych samych materiałów. Mowa tutaj na przykład o krawężnikach wkopywanych w ziemię na prawidłową głębokość. Bardzo często można także spotkać się z krawężnikami zwykłymi, ale również z łukowymi bądź najazdowymi. Tak samo jest z materiałami, z których realizuje się schody, skarpy czy mury oporowe. Jeden kolor alejki oraz wykończenia będzie prezentował się o wiele lepiej niż zestaw składający się z dwóch kolorów. 

 

Kostka brukowa w ogrodzie 

Zastosowanie kostki brukowej w ogrodzie wiąże się z pewnością z całą masą walorów estetycznych. Któż nie chciałby, aby do oczka wodnego w jego ogrodzie prowadziła przepiękna, okazała alejka? Dodatkowym atutem kostki brukowej w ogrodzie jest fakt, iż jej czyszczenie jest praktycznie bezproblemowe. Kostka brukowa bardzo dobrze odprowadza także wodę, a ryzyko powstawania kałuż jest ograniczone do absolutnego minimum. Każdy, kto zastanawia się nad zakupieniem kostki brukowej nie powinien już dłużej myśleć. Kostka brukowa to materiał, w który warto zainwestować.