Nie jest niespodzianką, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż rośnie. W dzisiejszych czasach nie jest problemem to, w jak uzyskać energię elektryczną, ale w jaki sposób ją przechowywać. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się magazyny energii. Co to są magazyny energii? Jakie rodzaje magazynów energii możemy wyróżnić? W jaki sposób działają? Dla kogo magazyn energii elektrycznej okaże się odpowiedni? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym jest magazyn energii?
Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Z tego powodu dynamicznie rozwijają się także sektory związane z magazynowaniem energii- dzięki nim zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe są w stanie osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Gdybyśmy mieli zdecydować się na zdefiniowanie magazynu energii, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to zaawansowana instalacja, której głównym zadaniem jest przechowywanie energii, która jest przyłączona do sieci. Innymi słowy jest to zespół urządzeń, które mogą przetrzymywać w sobie energię w dowolnej postaci, nie powodując emisji obciążającej środowisko. Magazyn energii przechowuje energię wytworzoną przez instalację fotowoltaiczną. Jest to sposób na uzyskanie niezależności- właściciel zabezpieczony jest przed przerwami związanymi z dostawą energii. Efektem tego jest to, że gospodarstwa domowe i gospodarstwa rolne są odporne na potencjalne awarie zasilania, anomalie pogodowe, jak i również na inne wydarzenia, które są niespodziewane.
Jakie rodzaje magazynów energii możemy wyróżnić?
Skoro wiemy już, czym są magazyny energii, warto uzyskać nieco więcej informacji na temat rodzajów tego rozwiązania. Wyróżnia się iż ach 5: mechaniczne, elektrotechniczne, chemiczne, termiczne i elektryczne. Wśród tych pierwszych najczęściej wymienia się elektrownie szczytowo pompowe, koło zamachowe, magazyny sprężonego powietrza. Technologie elektrochemiczne to ładowalne baterie i akumulatory, natomiast chemiczne – metan, ogniwa paliwowe lub tworzenie wodoru.
Drugi podział to magazynowanie bezpośrednie i pośrednie. W praktyce najczęściej spotykany sposób związany jest z tym, że nadwyżka energii gromadzona jest w akumulatorach lub ładowalnych bateriach. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowanie największą popularnością cieszy się elektrochemiczny sposób przetwarzania energii. Duże farmy fotowoltaiczne często wyposażone są w mechaniczne lub chemiczne magazynowanie energii słonecznej.
W jaki sposób działa magazyn energii?
Wbrew pozorom magazyny energii nie są czymś nowym, bowiem technologie oparte na podobnych zasadach miały zastosowanie już ponad 100 lat wcześniej. Przykładem są chociażby elektrownie szczytowo-pompowe. Jednym z najpopularniejszych sposobów magazynowania energii jest wykorzystywanie akumulatorów. Są to ogniwa wtórne, które są pewnego rodzaju ogniwem galwanicznym. W przeciwieństwie do pierwotnych ogniw, mogą być wielokrotne ładowanie za pośrednictwem prądu elektrycznego. Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i uwalniają energię elektryczną, co jest możliwe dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym. Niemalże w każdym egzemplarzy zachodzą także naturalne reakcje uboczne, w konsekwencji urządzenie może stracić swoje właściwości.
Dla kogo magazyn energii elektrycznej okaże się odpowiedni?
Problematyczna jest rozmowa o rozwoju odnawialnych źródeł energii, jeśli nie byłoby zaawansowanych technologii związanych z jej magazynowaniem. Tego typu rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę zarówno dla prosumentów, którzy zdecydowali się na inwestycję w instalację, rolników, jak i przedsiębiorstw. Domowe magazyny energii to niemalże gwarancja przechowywania nadwyżek produkcji i zużywanie ich, kiedy panele nie są w stanie jej produkować.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru magazynu energii?
Wybór magazynu energii to dość problematyczna kwestia, która wymaga od nas ponadprzeciętnego zaangażowania. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą mieć ogromne znaczenie. Przede wszystkim kluczowa jest koncepcja akumulatorów, które są dostępne na rynku- mogą się one różnić komponentami. Nie bez znaczenia jest także technologia. Przeciętny inwestor do wyboru ma akumulatory litowo-jonowe lub kwasowo-ołowiowe. Te drugie charakteryzują się tym, że są stosunkowo duże i ciężkie, jednocześnie mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Egzemplarze litowo-jonowe są nieco bardziej wydajne, a ich waga jest znacznie niższa. Kolejnym parametrem jest pojemność akumulatora, którą wyraża się w kWh. Na jego podstawie jesteśmy w stanie wywnioskować, jak dużo energii możemy otrzymać z naładowanego akumulatora. Pamiętajmy także o mniej oczywistych kwestiach, wśród których najczęściej wyróżnia się przestrzeń niezbędną do instalacji i gwarancję- ta ostatnia obejmuje wszelkie wady produkcyjne lub ewentualne uszkodzenia, co jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla użytkownika.